České turistické trasy by obemkly rovník, teď takové malují i v Mongolsku. Nová značená cesta je i na Podbořansku

ČR, Mongolsko, Podbořansko – Modrá a žlutá na trase – to byly první dvě barvy, které na začátku letošního léta „označkovaly“ stezky v přírodě v dalekém Mongolsku. Mongolsko se přidalo k zemím, které začaly využívat systém značení tras pro pěší turistiku, vymyšlený před desítkami let a stále úspěšně používaný v České republice. Při prvním vyznačování výletních cest v mongolských horách nedaleko hlavního města byli letos v červnu na místě přítomni například i zástupci českého velvyslanectví nebo také lidé z brněnské univerzity, kteří budou pomáhat v počátcích se značením v Mongolsku i se školením tamních značkařů.

Úspěšný československý systém značek

„Značení turistických tras podle vzoru České republiky a dřívějšího Československa je považováno za nejpřehlednější a začíná být ve světě čím dál rozšířenější. V posledních letech se k tomuto systému přidaly kromě Mongolska také třeba Brazílie, Filipíny, Ukrajina nebo Chorvatsko, jiné země ho mají již déle,“ uvedl předseda Klubu českých turistů Jiří Homolka. Podle ČTK Klub českých turistů (KČT) a mongolský turistický spolek podepsaly letos v červnu dohodu o vzájemné spolupráci při rozvíjení značení v jeho počátcích a předávání pokynů k údržbě. Do Mongolska se dá aktuálně dostat i bez víza, země totiž pro české návštěvníky zrušila vízovou povinnost, což je další zajímavost.

V ČR je nyní 44 tisíc kilometrů značených tras pro pěší výletníky

V ČR je aktuálně vyznačeno zhruba 44 tisíc kilometrů tras v přírodě a krajině, určených pro pěší turistiku a snadnou orientaci lidí při výletech. Systém značení se začal rozvíjet už na přelomu 19. a 20. století, kdy hojně vznikaly turistické spolky a rostla obliba pěší turistiky a výletů do přírody. V té době byla také vybudována velká většina českých a slovenských rozhleden.

O údržbu se stará 1800 značkařů

Značených cest pro turisty jenom v Česku už je tolik, že by obemkly rovník, uvedl už v roce 2020 v nadsázce v jednom z rozhovorů Vratislav Chvátal, hlavní značkař KČT. V celé ČR se o značení a údržbu nyní pravidelně stará asi 1800 značkařů. Každý rok přitom vznikají další nové trasy a ty už vytyčené je potřeba zhruba jednou za tři roky vždy „projít“ a obnovit, vysvětlil.

Nová trasa vznikla loni na Podbořansku a ve Valči

Jedna z úplně nových vyznačených tras vznikla loni na Podbořansku a Doupovsku díky aktivitě turistických nadšenců z Valče. „Je to vůbec první značená trasa v historii, která vede turisty a výletníky k našemu pěknému zámku ve Valči,“ připomněla Markéta Petrová, předsedkyně KČT Barokní Valeč. Právě její kolegové a kamarádi po předchozích asi ročních přípravách loni v září novou trasu vyznačili. Vede z Valče hezkou krajinou v podhůří Doupova přes vyhlídku Orlík až do Mlýnců u Vroutku, kde se na rozcestí připojuje k síti dalších vyznačených cest. A letos v květnu, ani ne po roce, se už její tvůrci pustili i do obnovy značek. „Bylo nás asi deset, pomáhali nám i noví zájemci, kteří se chtějí stát značkaři. Prošli jsme celou osmikilometrovou trasu tam i zpět, značky přemalovali, aby byly co nejlépe viditelné. Po práci v cíli zase na zámku jsme ještě chvíli poseděli a dali si občerstvení v Prádelně, bylo to hezké odpoledne,“ popsala Markéta Petrová.

ČTĚTE TAKÉ: Turisté a pomocníci vyznačili novou cestu. Je to první značená trasa, která vede do Valče ke krásnému zámku

ČTĚTE TAKÉ: Drahokam uprostřed mlhy a kopců. Fotka zámku ve Valči vyhrála podzimní soutěž snímků českých a moravských památek

ČTĚTE TAKÉ: Tip na letní výlet: stříbrné jezírko u Nepomyšle. Krása skoro jako ve filmu

(na snímcích shora dolů: malování nových značek letos v červnu v Mongolsku /první dva snímky/ a obnova značení letos v květnu u Valče a na Podbořansku. Foto KČT ústředí /2/ a KČT Barokní Valeč /3/. )