Nové vozovky i klidné odpočinkové místo u lípy. V Ročově začíná oprava náměstí za 3,5 milionu

Ročov – Nové plochy k parkování, odpočinkové místo kolem památné lípy, pohodlnější a bezpečnější přístup ke zdravotnímu středisku, to vše by měla přinést rekonstrukce náměstí, kterou připravili v Ročově u Loun. Práce mají začít už tento týden. Cena za proměnu náměstí se pohybuje kolem 3,5 milionu korun.

Stavební práce začnou ve čtvrtek

„Stavební práce začnou podle dohody s dodavatelem ve čtvrtek 15. dubna. V letech 2018 a pak 2020 městys Ročov ve dvou etapách nechal opravit sousední Družstevní ulici. Teď na to chceme navázat další rekonstrukcí přilehlého náměstí a celé komunikace kolem zdravotního střediska,“ uvedl starosta Ročova Vojtěch Václav Pour.

Místo současných děr s loužemi budou mít ulice nový rovný povrch

Komunikace kolem menšího náměstí a ulice u zdravotního střediska dostanou nový asfaltový povrch. „Bude se po něm lépe chodit všem našim obyvatelům, kteří navštěvují místního lékaře. Lidé bydlící u náměstí také uvítají lepší povrch, například při přijíždění autem k domům,“ vysvětlil starosta. V současnosti jsou vozovky rozbité, jsou na nich díry, louže a bláto.

Kontejnery půjdou z náměstí pryč

Co dál se ještě na náměstí změní? „Kromě kompletně nového povrchu vznikne několik nových parkovacích stání. Kontejnery pro tříděný odpad odsuneme z náměstí pryč, nově budou ve dvoře čp. 87. U památného stromu, významné ročovské lípy, vytvoříme pěkné a klidné místo pro odpočinek, bude tam lavička k posezení ve stínu, zeleň, dekorace. K domům povedou i nově vytvořené vjezdy,“ sdělil starosta.

K proměně náměstí pomohou dotace

Rekonstrukce náměstí, označovaného také místním názvem „Na Kozině“, bude stát přibližně 3,5 milionu korun, s financováním pomohou i dotace. Městys už dostal 350 tisíc na úpravy povrchů od Ústeckého kraje. Dalších 200 tisíc, tentokrát ze Státního zemědělského intervenčního fondu, na vytvoření zelené odpočinkové plochy kolem lípy by podle starosty mělo být „na dobré cestě“. Ročov požádal o dotaci i u ministerstva pro místní rozvoj; v tomto případě rozhodne komise o výsledku žádostí měst a obcí o dotace do konce května.

Uvažuje se i o úpravě většího Mírového náměstí

V Ročově je i větší Mírové náměstí. Také v jeho případě se pro budoucnost uvažuje o možných úpravách v rámci projektu na vybudování chodníků podél hlavní silnice Louny – Rakovník, na kterém se už začalo pracovat. „Náměstí Na Kozině je už opravdu v kritickém technickém stavu a potřebuje rekonstrukci. Jsem rád, že k ní konečně dojde a náměstí bude zase krásné. Ročov i jeho obyvatelé si to zaslouží,“ dodal starosta.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé v Dolním Ročově, osadě se známým klášterem, lépe uvidí na cestu. Přibude třicet sloupů s osvětlením

ČTĚTE TAKÉ: V Ročově připravili dárek pro obyvatele – zahrádkáře i chalupáře. Mohou bezplatně dostat kompostéry

ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů

(na snímcích: současný stav náměstí Na Kozině v Ročově s rozbitými ulicemi. Úplně dole je pomníček u památné lípy vysazené v roce 1938. Foto: Vojtěch Václav Pour)