Nechtěli jsme, aby děti měly den co den před očima hromady odpadků. Kontejnery v Lounech se stěhovaly od školky pryč

Louny – Kontejnery na tříděný odpad stály původně v Dykově ulici, ale pak je lounská radnice nechala posunout přibližně o 200 metrů dál do ulice Čeňka Zemana – blíže k volnějšímu prostranství bez zástavby a v sousedství zahrádkářské kolonie. Jedním z důvodů bylo i to, že kontejnery na původním stanovišti stály hned u mateřské školy a zároveň se kolem nich často vršil odpad. Město nechtělo, aby tyto nepříliš estetické scény měly děti ze školky každý den na očích.

Pytle s odpadky i velké kusy byly poházené všude kolem

Na důvod přemístění kontejnerů se ptala jedna z obyvatelek města. „Proč byly nádoby na tříděný odpad přesunuty? Teď to k nim mají obyvatelé dál,“ uvedla Monika Suchá ve svém dotazu, který poslala na městský úřad. „V Dykově ulici byl problém s tím, že někteří lidé tam vyhazovali velké množství odpadu ne do kontejnerů, ale vedle nich. Často šlo kromě tříděného i o běžný komunální odpad a také o odpad objemný, tedy vyhozené věci větších rozměrů. Kolem nádob se tam často hromadil nepořádek. Místo bylo hned u vchodu do školky a my jsme chtěli tuto situaci změnit, nechtěli jsme, aby nejmenší děti každé ráno měly před očima obrovské hromady odpadu,“ vysvětlila Iveta Jungová z odboru správy majetku Městského úřadu Louny, která na radnici řeší problematiku kolem hospodaření s odpady.

Na novém místě je situace lepší, případů neoprávněného odkládání bylo jen minimum

Město tedy nechalo přesunout stanoviště kontejnerů na tříděný odpad od školky pryč, posunulo ho do ulice Čeňka Zemana. „Na původním místě u školky nešlo ani instalovat kamerový systém, takže ani strážníci by případně nemohli na dálku dohlédnout na to, aby tam nikdo nic nepovoleného neodkládal, nebo se nepřehraboval v odpadcích. Na novém místě je situace lepší – po změně tam za uplynulé měsíce evidujeme jen zcela minimální počet neoprávněného ukládání odpadu,“ dodala Iveta Jungová.

Problém s vyhazováním věcí všude okolo pomáhají vyřešit podzemní kontejnery, ale ty nejdou zřídit všude

Hromadění odpadků nikoli v kontejnerech, ale i všude možně kolem nich, to je problém, se kterým se čas od času potýkají prakticky všechna města a často i obce v ČR. Příčin, proč je odpad „vedle“, bývá víc – někdy je to přeplněnost kontejnerů, pokud je firma včas nevyprázdní, jindy právě fakt, že nějaký „velký kus“ objemného odpadu, třeba starý nábytek, se do kontejneru prostě nevejde, ale někam dál na sběrný dvůr ho jeho majitel také vozit nechce. Třetím důvodem bývají lidé, kteří se obvykle po setmění chodí dívat do kontejnerů, zda by se jim z už vyhozených věci něco nehodilo, obsah popelnic přehrabují a část odpadků při tom vyhazují na zem. Částečně tento problém pomáhají vyřešit podzemní kontejnery, ke kterým města postupně přistupují. Ty ale nejdou zřídit úplně všude, je na ně potřeba najít místo s vhodnými „technickými“ podmínkami, a tak jich obvykle je v každém městě jenom několik. Jedno z míst je například v Lounech přímo na Mírovém náměstí, kde jsou podzemní kontejnery v provozu od roku 2017. Radnice za jejich zavedení tehdy zaplatila zhruba 800 tisíc korun.

(ilustrační foto nahoře: hromady odpadků nikoli v kontejnerech, ale všude možně kolem nich – častý obrázek, s nímž se potýká mnoho měst v ČR. Foto Městský úřad Světlá nad Sázavou)

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech začne pracovat nová ordinace praktického lékaře. Činnost rozjede po novém roce, do registrace přijme až 1000 pacientů

ČTĚTE TAKÉ: Z díry vylézají potkani. Lidé z Loun upozornili na problém u Barokního špitálu

ČTĚTE TAKÉ: Tuhé výkaly se dají sebrat, ale co s páchnoucí močí? Obyvatelka Loun upozornila na další problém, související s chovem psů