Kauza zřícený bazén: budova čeká na jiné využití a město Louny chce objekt přestavět s pomocí dotačních programů

Louny – Školní bazén v prostorách ZŠ Prokopa Holého v Lounech se coby zařízení k výuce plavání už obnovovat nebude. Objekt vzbudil značnou pozornost veřejnosti a médií tím, když se před necelými čtyřmi roky zřítil. Bazén už tehdy byl v havarijním stavu a několik let nevyužívaný a k události došlo během období, kdy v objektu začala plánovaná rekonstrukce. Nikdo nebyl tehdy naštěstí zraněn. Město následně nechalo rekonstrukci přerušit a odkrytou budovu posléze „zakonzervovat“. Připraveno už je pro ni i nové využití, ale teď se zatím čeká na to, zda se pro nákladnou přestavbu podaří najít finanční zdroje, nejlépe dotace ze státních programů.

Po pádu zdiva město rozhodlo bazén už dál neopravovat

O aktuální situaci kolem „zříceného“ bývalého bazénu informoval starosta Loun Pavel Janda. Část střechy, zdiva a dalších prvků konstrukce bazénu se probořily v listopadu 2018. Tehdy ještě město mělo plán školní bazén nechat opravit, od podzimu probíhaly práce směřující k rekonstrukci střechy. Po havárii ovšem vedení města rozhodlo, že v rekonstrukci, která měla tehdy stát kolem osmi milionů korun, se už nebude pokračovat. Starý školní bazén a celá jeho budova byly ve špatném stavu, vedení města navíc přihlédlo i k tomu, že v Lounech se právě v té době začala stavět na druhém konci města i úplně nová moderní plavecká hala. „V dalším období jsme nechali odbourat nebezpečné části budovy po konzultaci se statikem a jinými odborníky. Bylo rozhodnuto, že bazén se už obnovovat nebude a pro objekt v areálu školy najdeme jiné využití,“ popsal starosta na konci června na jednání zastupitelstva města.

V budově mají časem vzniknout nové učebny a sál, ale náklady budou v desítkách milionů

Od roku 2020 už město má k dispozici projektovou dokumentaci k budoucí přestavbě objektu na jiné účely, související s výukou a školním prostředím. V budově by měly vzniknout nové učebny a také větší společenský multifunkční sál. „Odhadované náklady na tuto přestavbu ale už v roce 2020 činily přes 41 milionů korun. Při dnešním vývoji situace na trhu budou ceny ještě vyšší. Město chce zkusit získat pro plánovanou přestavbu finanční zdroje z některého ze státních dotačních programů. V současnosti čekáme, až některé z ministerstev nebo jiných institucí vypíše vhodný dotační titul, do kterého bychom mohli stavbu přihlásit. Stavební povolení na tuto akci už máme i vydané od loňského roku,“ vysvětlil starosta Pavel Janda.

Dotace pomohla i při stavbě plavecké haly, ale město teď i tak musí splácet úvěr

Podobně dotace zčásti pomohla i při stavbě zmiňované nové moderní plavecké haly, která vyrostla v Rakovnické ulici. Stavba probíhala od listopadu 2018 do srpna 2020 a náklady se pohybovaly kolem 219 milionů korun. Byla to největší investiční akce města Loun za poslední desítky let. Město dostalo dotaci 40 milionů korun od ministerstva školství, zbylých 179 milionů však i tak muselo platit ze svých zdrojů. Část prostředků město splácí dodnes a bude to trvat ještě několik let, protože ke stavbě si vzalo i úvěr od banky.

(na snímku nahoře: bývalý školní bazén krátce po zřícení v listopadu 2018. Foto Město Louny – archiv)

ČTĚTE TAKÉ: První odhad ceny pro novou sportovní halu v Lounech: 120 milionů korun. Město znovu bude shánět dotace jako při stavbě bazénu

ČTĚTE TAKÉ: Dům kultury ROH už je pryč. Z objektu v Lounech se brzy stane nákupní centrum

ČTĚTE TAKÉ: Město se zajímá o opuštěné obchodní centrum na sídlišti Louny – západ. Zvažuje i možnost objekt koupit