Rozlícené smečky vlků děsily lidi na Doupově. Na zámku je připravena zajímavá přednáška o šelmách

Podbořansko, Doupov, Valeč – Vlci, rysi, dokonce i medvědi – tyto divoké lesní šelmy se v minulých dobách běžně vyskytovaly i v našem regionu, zejména pak na Podbořansku, které má nejblíže k lesnaté a členité horské krajině Doupova nebo také Krušných hor, kde zvířata nacházela ideální prostředí pro své úkryty a lov. Potulující se smečky vlků například v oblastech kolem Doupovských hor řádily ještě v 17. století, lidé se jich tehdy báli, uvádějí zápisy ze starých kronik. Poslední vlk na území severozápadních Čech měl být uloven právě na Doupově, a to kolem roku 1825, uvádí server selmy.cz.

Setkání bude vést odborník z muzea

Kdo má rád přírodu, historii regionu a poutavé příběhy, tomu by se měla líbit zajímavá přednáška, připravená na tento pátek (14. 10.) v prostorách Státního zámku Valeč. Začíná v 17 hodin a věnována bude právě historii velkých šelem v severozápadních Čechách se speciálním zaměřením na Doupovské hory. „Přednášet bude RNDr. Jan Matějů, zoolog z Muzea Karlovy Vary. Setkání je součástí celoročního cyklu Valeč – brána Doupova, který je věnován různým zajímavostem z přírody, historie či krajiny v našem regionu. Vstup je bezplatný, těšíme se na všechny návštěvníky,“ informovala Markéta Petrová z týmu pořadatelů z Valče.

Vlci kdysi požírali koně, psy i mrtvé vojáky

Doupovské hory na pomezí Podbořanska, Kadaňska a Karlovarska je pás pohoří o délce přes 30 kilometrů, nejvyšší horou je Hradiště s výškou 934 metrů nad mořem. Název dostaly podle dnes už zaniklého městečka Doupov, uvádí Wikipedie. Výskyt divokých šelem byl v minulých staletích v těchto hustě zarostlých horách značný, potvrzuje server selmy.cz. „Staré kroniky například popisují, jak nebezpečné pro obyvatele byly potulující se smečky vlků v 17. století, zejména ve válečných časech, kdy byla zvířata navyklá na požírání koní, dobytka, psů i mrtvých vojáků na bojištích. V letech 1630–1644, kdy je nikdo nechytal, vnikali vlci v Podkrušnohoří a na Doupovsku ve velkém množství často až do vesnic. Lidé proti nim u svých domů budovali obranná zařízení – ploty, ohrady a tzv. vlčí jámy, které sloužily k jejich odchytu a zabíjení,“ popisuje uvedený server.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Lesáci na Doupově našli bezvládného orla. Zabalili ho do bundy a převezli k ošetření

ČTĚTE TAKÉ: Myslivci u Blatna prošli pole s vojtěškou a zachránili tři srnčata před sekačkami

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: lesy připomínaly dějiště války. Zabitý hajný má pomníček v Žerotíně