Holčička při bobování nabourala do starého klepadla. Sušáky na sídlištích město řeší už deset let

Louny – Šestiletá dívka si chtěla užít trochu zimního dovádění při nedávné až neobvyklé záplavě sněhu v polovině února v Lounech. Vydala se bobovat na kopec u kotelny na sídlišti Louny – západ. Radovánky se ale změnily v nepříjemnou vzpomínku, protože uprostřed svahu stojí staré klepadlo na koberce, dívka narazila hlavou do jeho konstrukce a poranila si obličej.

Staré sušáky a klepadla dnes už jsou venku k ničemu

Následky pro děvče naštěstí nebudou vážné, šlo jen o lehčí povrchová zranění. Událost ale naznačila další možný problém, který mohou způsobit stará klepadla nebo také sušáky na prádlo, stojící venku, obvykle na sídlištích. Dnes už je z obyvatel skoro nikdo nepoužívá a města v celé ČR je postupně ruší a likvidují. V Lounech tuto problematiku řeší radnice průběžně už od roku 2011, kdy město na svém území evidovalo více než 130 sušáků a klepadel. Odstraňování jde ale pomalu.

Maminka žádala klepadlo odstranit

„Děti na sídlišti západ bobují za kotelnou u komína, je to jediný kopec široko daleko. Klepadlo je uprostřed, dcera najela obličejem přímo do něj. Má naražený nos a horní čelist, jinak je naštěstí v pořádku. Klepadlo je tam přitom úplně zbytečné, nikdo ho nepoužívá, kvůli němu je to místo dost nebezpečné,“ popsala Lenka Šestáková z Loun. Po nepříjemném zážitku se obrátila s písemným požadavkem i na lounskou radnici a chtěla, zda by klepadlo mohlo být odstraněno.

Město slíbilo rychlou nápravu

Reakce městského úřadu byla rychlá. „Konstrukce necháme odstranit v co nejkratší době,“ slíbila Irena Riegerová z odboru správy majetku lounské radnice. Není to poprvé, kdy lidé posílali městu podněty, v nichž žádali odstranění klepadel nebo sušáků. Například Tomáš Sucháň už v květnu 2019 chtěl vylepšit okolí u domů v oblasti kolem Školní ulice. „Je tam mnoho sušáků, které nikdo nevyužívá, dále také staré betonové plochy,“ napsal obyvatel sídliště, který žádal odstranění starých prvků a místo nich rozšíření trávníků a další zeleně. „Nefunkční sušáky, klepadla i betonové plochy odstraníme do konce roku 2019,“ slíbila tehdy v odpovědi Kateřina Lavičková z téhož odboru.

V Lounech bylo před deseti lety evidováno přes 130 starých klepadel a sušáků

Na území města evidovala lounská radnice v roce 2011 více než 130 starých klepadel a sušáků. Za první rok jich zlikvidovala přibližně dvacet. Některé zbytky z tohoto počtu však zůstávají na sídlištích ještě i dnes. Podobný problém řeší nebo už vyřešilo mnoho dalších měst v ČR. Staré konstrukce klepadel a sušáků odborné firmy likvidují a odvážejí. Stovky těchto prvků nechaly v uplynulých letech odstranit ze sídlišť třeba radnice v Praze, Plzni, Mostě, Ústí i jinde.

(ilustrační foto nahoře: Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: V Holárkových sadech město nechá pokácet 170 stromů. Práce začnou už v únoru

ČTĚTE TAKÉ: Kácení jasanů vzbudilo kritiku. Ptákům budou stromy chybět a budou ničit domy, uvádí jedna z obyvatelek

ČTĚTE TAKÉ: Co bude s tradičním domem dětí a mládeže? Radní ho chtějí sloučit se školou. Budova už dětem zřejmě sloužit nebude