Žatecký pivovar už znovu vaří pivo. Zájemci mohou „točené“ ochutnat v Žatci, Mostě, ale i Praze a Plzni, s dalšími místy se jedná
Žatec – Žatecký pivovar, který minulý rok zcela přerušil výrobu, pustil se do přestavby na minipivovar podle nových modernějších technologií a také propustil skoro všechny své předchozí zaměstnance, jichž bylo zhruba čtyřicet, nyní již naplno obnovil provoz podle nových výrobních postupů a opět tedy vaří zlatavý nápoj pro milovníky piva jak v našem regionu, tak už i ve vzdálenějších místech. Výroba piva byla obnovena hned na začátku letošního roku, v průběhu února také začalo stáčení části vyrobených nápojů do lahví. Ty mají i trochu nestandardní velikost, resp. objem – 0,75 l.
Žatec, Most, Plzeň, Praha, chystá se i Brno
Hlavní objem výroby směřuje k čepovanému pivu podávanému v restauracích. A přibývá postupně i míst, kde zákazníci mohou při posezení „nové žatecké točené“ i ochutnat. Od počátku března ho mohou pít lidé například v Praze v pivnicích se stylovým názvem Pivo a párek, další možnost mají od konce února také konzumenti v Plzni, už v lednu a v únoru to byly restaurace v nejbližším okolí pivovaru – zatím v Žatci a Mostě. Brzy má přibýt i Chomutov a ze vzdálenějších částí republiky se blíží k uzavření dohoda s jednou z restaurací v Brně.
V pivovaru nyní pracuje jen pět lidí, dříve jich bylo přes čtyřicet
Aktuálně v novém minipivovaru pracuje pět lidí a podnik má ročně vyrobit až 2500 hektolitrů piva, uvedl jednatel společnosti Sedmý schod Martin Kec. Uvedená společnost je novým provozovatelem nového pivovaru a novým výrobcem žateckého piva. Část původního areálu pivovaru má v nájmu od společnosti Carlsberg, která dosud byla vlastníkem celého pivovaru v jeho předchozí podobě. Současný pivovar vyrábí a zákazníkům nabízí čtyři značky, většina jejich názvů je známá již z minulosti z předchozí éry pivovaru. Jsou to Sedmý schod (speciální ležák), Žatecká jedenáctka, Plavčík (lehčí světlé výčepní) a nově také American Pale Ale Apa, svrchně kvašený ležák typu „ale“. Z dříve známějších značek skončila výroba Baronky, což byla světlá třináctka.
90 % do sudů a zbytek do lahví či plechovek
Pivovar už loni oznámil záměr, že nově půjde 90 % výroby do sudů a jen zhruba 10 % do lahví nebo později i do jiných obalů (chystají se také plechovky). Lahve přitom nejsou klasické půllitrovky, známé z dřívějška, ale od února se žatecké pivní značky stáčejí do jiných typů lahví o objemu 0,75 l. „Tato velikost lahví je obvyklá u většiny minipivovarů. Od února lahvujeme na plničce přivezené z Německa,“ informoval Martin Kec. Žatecké lahvové pivo se tak nyní již nedá koupit třeba v supermarketech nebo jiných běžných obchodech s potravinami, jak byli lidé dříve zvyklí, což platí už zhruba od loňského léta, kdy obchody doprodaly poslední původní zásoby. Kde se dá tedy žatecké pivo v nové lahvové podobě pořídit nyní? Je to například síť prodejen Nápoje Červený v Žatci a Mostě, dále prodejna „se suvenýry“ hned vedle pivovaru na Žižkově náměstí. Lahve s pivem nabízí zájemcům také restaurace U Orloje nebo i kavárna Mlsná koza, oba podniky „místních patriotů“ sídlí v Žatci.
Provoz pivovaru v dřívější podobě byl ztrátový
Tradiční pivovar v Žatci má za sebou historii delší než 200 let, minulý rok však jeho vlastník, společnost Carlsberg, se rozhodl přikročit k velkým změnám. Důvody byly především ekonomické, výroba piva podle předchozích postupů byla příliš nákladná, byla závislá na stále dražším plynu a elektřině, na druhé straně odbyt piva nerostl a provoz podniku byl v té době ztrátový. Společnost Carlsberg Group loni rozhodla ukončit výrobu piva „starým“ způsobem, areál přestavět a přejít na nové, modernější a úspornější technologie. Změna byla spojena i s nelehkým krokem – propuštěním většiny zaměstnanců. Investice do přestavby a nových zařízení v nově vytvořeném menším a úspornějším pivovaru činila kolem 11 milionů korun. Pivovar byl „mimo provoz“ devět měsíců, zhruba od letošního ledna znovu obnovil výrobu v nové podobě.
(na snímku nahoře: nové, větší lahve s produkty od pivovaru v Žatci. Foto Žatecký pivovar)