Sesuv v Žiželicích stále pokračuje, odborníci se snaží zachránit kapli

Žiželice – Obec a další odborníci v Žiželicích stále dělají vše pro to, aby zachránili památkovou kapli z 18. století i další stavby v okolí před zřícením. Svah, ve kterém stojí, se totiž dal do pohybu a zejména nyní v prosinci a lednu nabral sesuv velmi rychlé obrátky.

Kráčející bagr pomáhá odvádět spodní vodu

Tento týden se v „utrženém“ terénu pod kaplí pohybovaly dva velké zemní stroje. Jeden je tzv. kráčející bagr, který se dostane i do velmi obtížně přístupných míst. „Bagr hloubí ve svahu otvory a malá koryta, aby spodní voda z něj mohla lépe odtékat rovnou dolů k potoku a nezadržovala se v terénu pod kaplí,“ vysvětlil Petr Marek, člen SDH Žiželice, který pomáhá u dění na místě při sesuvu ve své obci nyní prakticky každý den a pořizuje také dokumentaci.

Problém přišel po prosincových velkých srážkách

Právě spodní voda je v současnosti asi největší problém a v závěru prosince byla hlavním spouštěčem nynějšího sesuvu. „Příčinou sesuvu jsou nevhodné geologické a hydrogeologické podmínky a tvar terénu. Současná hlavní příčina je ovšem především velké zvýšení hladiny spodní vody v důsledku velkých srážek, který přišly v polovině prosince,“ popsal geolog Petr Kučera situaci v Žiželicích ve zpravodajském příspěvku České televize.

Hranice utrženého svahu je jen metr od kaple

Kaple Navštívení Panny Marie, jak se památka oficiálně jmenuje, zatím stojí, ale hranice utrženého svahu je jen ani ne metr od paty objektu. V blízkosti jsou i další rodinné domy. Obec už nechala celý vnitřek kaple vyklidit, hasiči s pomocí zvedací techniky z okolí odvezli také některé další drobnější památky, například sochy nebo kříž. „Kapli jsme vyklidili z preventivních důvodů, vybavení jsme převezli do kostela v Hořeticích,“ vysvětlila starostka Žiželic Květa Panská. Podle ní se i nyní svah stále posouvá a pohyb ještě neskončil. Posun je podle starostky přibližně dvacet centimetrů denně.

Obci pomáhají dobrovolní hasiči i geologové

V okolí kaple už v první polovině ledna proběhly další zásahy související se sesuvem. Hasiči například vyřezali dřeviny, aby v místě nehrozilo riziko úrazu při náhlém prudkém aktivním pohybu zeminy. Prořezávka dalších dřevin pokračuje i ve středu (24. 1.), padnout má dokonce až 60 dalších stromů. Pracovníci Povodí Ohře a rovněž dobrovolní hasiči také rozšiřovali koryto říčky Hutná pod svahem, které bylo předtím kvůli sesuvu zúženo, aby voda z celé oblasti lépe odtékala pryč. Utržený svah měří na délku asi sto metrů, v pohybu je podle odhadu geologů až 90 tisíc kubíků zeminy. Celé místo je ohraničeno páskou a výstražnými cedulemi a pro veřejnost platí zákaz vstupu.

Náklady na sanaci svahu budou v desítkách milionů

Odborná sanace svahu bude stát podle současných odhadů několik desítek milionů korun. Tolik peněz ovšem malá obec Žiželice ve svém rozpočtu nemá. Obecní úřad už požádal o pomoc na Krajském úřadu Ústeckého kraje a také na ministerstvu životního prostředí. Tyto instituce by měly se situací v Žiželicích pomoci, zejména s financováním nákladů na záchranné zásahy ve svahu. Situací se bude zabývat v příštích týdnech i zastupitelstvo Ústeckého kraje.

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích řeší velké problémy se svahem, který se dal do pohybu. Hasiči čerpali vodu, lidé byli několik hodin bez elektřiny

(na snímcích: záchranné práce ve svahu pod kaplí tento týden – v pondělí ještě se sněhem a v úterý po oteplení už bez něj. Úplně dole je příprava na převoz kamenného kříže z prostoru před kaplí v první polovině ledna. Kříž a další vybavení putovaly prozatím do kostela do Hořetic. Foto Petr Marek)