Rozjetý svah v Žiželicích: terén už začíná připomínat měsíční krajinu, kaple se statečně drží

Žiželice – Terén na některých místech v okolí centra Žiželic začíná pomalu připomínat měsíční krajinu. Z hlíny trčí kameny, zbytky stromů a někde i kabelů, všude je mazlavé bláto, po něm křížem krážem jezdí bagry a hloubí tzv. odvodňovací žebra. V obci už třetí měsíc pokračují záchranné práce, související se sesuvem velkého množství zeminy ve svahu. Devadesát tisíc kubíků se dalo do pohybu rychlým tempem loni v prosinci. Půda se „utrhla“ jen malý kousíček od památkové barokní kaple a postupně se propadla až o tři metry.

Rostou náklady na sanaci ve svahu, jen za únor to bylo 3,5 milionu

Zároveň rostou finanční náklady na nutnou sanaci svahu – a neplánované výdaje vyčerpávají pokladnu nevelké obce. Jenom za únor schválilo zastupitelstvo Žiželic vyplatit 3,1 milionu korun pro chomutovskou firmu Strix, která v terénu dělá zemní práce a hloubí odvodňovací žebra. Postavila i menší most přes potok Hutná, aby přes něj mohla jezdit technika. Na sanační práce v obci dohlíží také odborná geologická společnost SG Geotechnika sídlící v Praze, které obec zaplatí za technický a odborný dozor 425 tisíc Kč, schválili dále v únoru zastupitelé. Představitelé obce už dříve avizovali, že kvůli sesuvu svahu a sanačním pracím požádají o možnost finanční pomoci Ústecký kraj i ministerstvo životního prostředí.

Svah se dal do pohybu zřejmě kvůli vysoké spodní vodě

Svah se dal do rychlého pohybu loni v prosinci v době kolem vánočních svátků. Problémy způsobily zřejmě tehdejší velmi vydatné srážky, kvůli nimž byla i povodňová situace na Ohři. Hlavním problémem v Žiželicích podle vysvětlení geologů a představitelů obce byla nejspíš vysoká hladina spodní vody ve svahu pod kaplí. Už na začátku ledna nechala obec z preventivních důvodů vyklidit a odvézt veškeré cennější vnitřní vybavení z barokní kaple, odvezena byla i socha s křížem stojící venku před kaplí. Zásah pokračoval i v únoru, bagry hloubí v terénu odvodňovací žebra, aby klesla hladina spodní vody a pohyb terénu se zastavil. Ze svahu také byly vykáceny všechny stromy a dřeviny, krajina je teď úplně holá. Dobrá zpráva je, že kaple Navštívení Panny Marie se zatím statečně „pořád drží“, i když zlom propadlého svahu je sotva metr od ní. Pro veřejnost platí do celé postižené oblasti už od prosince zákaz vstupu, v místě může hrozit nebezpečí a riziko úrazu.  

ČTĚTE TAKÉ: Svah v Žiželicích už je úplně holý. Stabilizace bude stát desítky milionů

ČTĚTE TAKÉ: Sesuv v Žiželicích stále pokračuje, odborníci se snaží zachránit kapli

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích řeší velké problémy se svahem, který se dal do pohybu. Hasiči čerpali vodu, lidé byli několik hodin bez elektřiny

(na snímcích: situace v Žiželicích na začátku března 2024. Foto Petr Marek)