Nejlepší střelec v dějinách české reprezentace a známý sportovní novinář. Fanoušci v Podbořanech si přijdou na své

Podbořany, ČR – Ve fotbalové reprezentaci ČR hrál deset let a za tu dobu zvládl soupeřům z různých zemí světa nasázet 55 gólů. Působení v národním týmu ukončil roku 2009 ve svých 36 letech. Patnáct let už je tedy „mimo“, ale stále i dnes zůstává s velkým odstupem nejlepším střelcem našeho „áčka“. Zatím se k němu nikdo ani nepřibližuje. Fenomenální fotbalový útočník Jan Koller bude tento týden si povídat s lidmi v Podbořanech. Zábavný pořad Branky, body, vzpomínky bude jako „moderátor“ vést další známý účinkující: televizní sportovní novinář Petr Vichnar.

Beseda proběhne v pátek v Kulturním domě Podbořany

Setkání se uskuteční v Kulturním domě Podbořany v pátek (15. 3.) od 19 hodin. Jan Koller povypráví lidem svůj poutavý životní příběh, připraveny jsou sestřihy jeho parádních fotbalových momentů i další zajímavá videa. Petr Vichnar sdělí návštěvníkům své vzpomínky nejen na Honzu Kollera, ale řekne i pár humorných příhod ze zákulisí práce ve sportovní redakci České televize. Na konci se zájemci mohou těšit i na podpisy obou mužů, součásti programu je autogramiáda. Lidé budou moci i pokládat své případné dotazy. Vstupenky pro páteční besedu jsou stále k dispozici, kdo si chce zajistit místo, může si je koupit i přes internet.

Naplno se rozjel v belgické lize

Jan Koller se narodil v roce 1973, nyní na konci března mu bude 51 let. Bydlel v jižních Čechách ve Smetanově Lhotě, kde jako chlapec začínal se soutěžním fotbalem. Na vyšší úrovni pak začal hrát v Milevsku u Písku jako útočník v divizním týmu a v roce 1994 si ho už vybrala Sparta Praha. V ní vydržel dva roky a postupně se „oťukával“ v nejvyšších patrech fotbalu, ve Spartě nastupoval většinou jako náhradník, v útoku tam tehdy vládl Horst Siegl. Roku 1996 přestoupil Jan Koller do Lokerenu a tam už se jeho hvězdná kariéra rozjela naplno. Stal se stěžejním hráčem týmu a brzy i nejlepším střelcem belgické ligy. Za tři roky putoval do týmu Anderlecht Brusel a za další dva roky do Borussie Dortmund, kde řádil spolu s Tomášem Rosickým, a Dortmund vyhrál titul mistrů Německa.

Mistr ČR, Belgie i Německa, bronz z mistrovství Evropy

Následovaly štace v několika dalších evropských klubech a také skvělá kariéra v české fotbalové reprezentaci. Koller jako hráč získal mj. titul mistra v české lize, v německé lize a dva v belgické lize. S reprezentací ČR vybojoval bronzové medaile na mistrovství Evropy v roce 2004.

Petr Vichnar je celý život věrný České televizi

Petr Vichnar se narodil v říjnu 1953, loni oslavil sedmdesátiny. Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu UK v Praze a v roce 1978 nastoupil do redakce sportu tehdejší Československé televize. A svému zaměstnavateli, z nějž je dnes už Česká televize místo původní „federální“, zůstal věrný až dosud, nikdy neodešel nikam jinam. I v současnosti stále pomáhá moderovat některé sportovní pořady.

NEJLEPŠÍ STŘELCI A–TÝMU FOTBALOVÉ REPREZENTACE ČESKOSLOVENSKA A ČR

  • 1. Jan Koller    55 branek
  • 2. Milan Baroš    42 branek
  • 3. Antonín Puč    35 branek
  • 4. Zdeněk Nehoda    31 branek
  • 5. Pavel Kuka    29 branek

(Všichni už ukončili kariéru. Ze současných hráčů reprezentace nastřílel nejvíc branek Patrik Schick – bylo jich zatím 18. Zdroj: Fotbalová asociace ČR. Foto nahoře: Jan Koller a Petr Vichnar – archiv pořadatelů)