Mladý výtvarník zkrášlil betonovou zeď pod mostem v Žatci
Žatec – Ryby, kachny, vodní rostliny – takové motivy ozdobily opěrnou zeď pod silničním mostem v Žatci u zahrádek a bývalých jatek, kolem níž vede nedávno postavená cyklostezka. Obraz na ploše kolem čtyřiceti čtverečných metrů namaloval Tomáš Zugar (21), mladý žatecký výtvarník. Potřeboval na to několik povolení od úřadů a desítky plechovek s barvami, jejichž přesný počet se už prý teď jen těžko dá spočítat.
„Na malbu jsem zatím vypotřeboval 10 kg latexu a minimálně 40 různých odstínů barev. O přesném počtu spotřebovaných plechovek s barvami nemám potuchu, ale není to pro mě až tak důležité. Cena za jednu plechovku byla 89 Kč. Zatím jsem si všechny spreje platil sám, ale město Žatec uvažuje o příspěvku, pokud se výsledné dílo bude líbit,“ popsal v závěru srpna Tomáš Zugar.
Jezdil na bruslích a nevábný stav mu vadil
Mladý umělec se do zkrášlení zdi rozhodl pustit z vlastní iniciativy. Kolem zdi pod mostem občas jezdil jako sportovec na bruslích a nevábný stav zdi mu postupně začal vadit. „Bylo tam staré oprýskané graffiti, na zdi zaschlá špína od stékající dešťové vody, v hlíně kousíček od cyklostezky se válely skleněné střepy od lahví. Když hodně zaprší, voda odváděná z vozovky mostu zanese cyklostezku. Chtěl jsem s tím něco udělat. Vodní jímky stavět neumím, ale malovat docela ano,“ vypráví Tomáš Zugar.
Oslovil tedy různé úřady a instituce ve snaze získat povolení od majitele. Jednal s Ředitelstvím silnic a dálnic, žateckou radnicí i Českým rybářským svazem. Vyřídit několik potřebných souhlasů a povolení mu pomohl i žatecký místostarosta Radim Laibl a pak už mladý umělec mohl rozjet praktickou část svého díla.
Práce s malbou na místě začala v půli července
„Tužku jsem poprvé kvůli mostu držel v ruce loni v září. Do realizace malby přímo na místě jsem se pustil letos 17. července. Nejdříve jsem očistil plochu od špíny a pak nanesl podkladovou vrstvu modré barvy. Potom už jsem začal používat spreje. Na místě jsem pracoval o víkendech, pokud jsem měl zrovna volno, a někdy i v pátek. Celkem mi malba trvala během prázdnin asi deset dní. Většinou jsem tam pobýval vždy odpoledne,“ popisuje svou tvůrčí činnost Tomáš Zugar.
Kdo rozhodl o tom, že na obrazu budou motivy spjaté se sousední řekou a krajinou? Město, rybářský svaz, nebo měl autor čistou tvůrčí svobodu i včetně samotného nápadu? „Ano, měl jsem skutečně volné ruce a naprostou svobodu i v otázce námětu díla. Nebyl jsem ničím a nikým omezován a o tom, co by na zdi mohlo být, jsem začal přemýšlet už před více než rokem. Měl jsem více myšlenek, ale postupně jsem se přiklonil k závěru, že nejlepší bude použít nějaký motiv spjatý s místem. Nejdříve se mi sice myšlenka namalovat rybu z řeky zdála banální, ale čím více věcí jsem se o říčním úseku Ohře poblíž silničního mostu dozvídal, tím víc se mi pak ten nápad jevil zajímavější,“ říká Tomáš Zugar.
Základy malování mu dali učitelé žatecké ZUŠ
Mladý výtvarník pracuje jako projektant u pražské firmy zaměřené na zdravotnické a gastronomické provozy. Výtvarným činnostem, především kreslení a malování, se věnuje přibližně od svých deseti let – od čtvrté třídy základní školy až po studium na gymnáziu pravidelně navštěvoval výtvarný obor na žatecké ZUŠ. Díky této škole a jejím učitelkám se dočkal i několika úspěchů a výstav svých obrázků. Zeď u mostu se mu povedlo zkrášlit „parádně“, dílo se líbí většině běžců, bruslařů, cyklistů i lidem na procházkách na cyklostezce u řeky. Věrnou podobu kachen a ryb obdivují hlavně děti.