Krajina pod sněhem a silný mráz v noci. Právě teď ptáci uvítají pomoc lidí a potravu v krmítkách

Žatecko, Podbořansko – Hluboký sníh, celodenní mráz a velmi studené noci. Aktuální počasí, které v českých podmínkách v nížinatých regionech typu Lounsko, Žatecko a Podbořansko obvykle trvá jen maximálně jeden či dva týdny v roce, je přesně tím obdobím, jež ornitologové doporučují jako nevhodnější a nejdůležitější pro zimní přikrmování volně žijících ptáků.

V Žiželicích a okolí jsou čtyři nová krmítka

V Žiželicích u Žatce jako by si model předpovědí počasí pro letošní zimu naprosto ideálně nastudovali, protože v závěru ledna, těsně před současnou vlnou ochlazení a sněžení, lidé z obce ve spolupráci s obecním úřadem rozmístili po spádových vesnicích hned čtyři nová krmítka pro ptáky. Dvě jsou ve Stroupči, jedno v Hořeticích a jedno v Žiželicích. „Vyrobili je naši šikovní obyvatelé, jsme za to rádi. Krmítka jsou na místech, kde při uplynulých vánočních svátcích stály nazdobené stromky. Lidé mohou do krmítek dávat potravu pro ptáky až do března. Potom je odstraníme, protože až se oteplí, už by bylo zbytečné ptáky přikrmovat, potom už budou mít dostatek potravy k volnému nalezení v přírodě,“ vysvětlila místostarostka Žiželic Lenka Urbánková.

Nejobtížnější kombinace pro ptáky: hluboký sníh a noční mráz

Ornitologové potvrzují, že pro ptáky je nejobtížnější období, pokud napadne větší množství sněhu a zároveň jsou i teploty pod bodem mrazu. „Pak jim sněhová pokrývka nebo i námraza nedovolí dostat se k potravě v půdě. Problém se zvyšuje s intenzitou mrazu hlavně v noci, kdy teploty spadnou pod minus deset stupňů. Mráz připraví ptáky o velké množství tukových zásob, u některých menších druhů je to i pětina až třetina tělesné hmotnosti,“ uvedl už dříve v tisku ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Podle něj právě v období při nynějším rázu počasí je důležité ptáky přikrmovat. „Nejlepší je, když najdou v krmítku svou porci potravy hned po ránu, kdy jsou zesláblí po mrazivé noci,“ upřesnil. Důležitou roli hraje především sněhová pokrývka. Pokud v zimě jsou jen mrazy, ale sníh nenapadl, což v ČR bývá také často, ptákům takový typ počasí nevadí. Ve volné půdě bez sněhu, i když je zmrzlá, dokážou najít dostatek potravy.

Na Podbořansku je připraveno dvacet nových budek pro ptáky už na jaro

V některých obcích myslí na život ptáků i pro blížící se jarní období. Například v Blšanech u Podbořan začali spolupracovat s ornitologickým spolkem Fénix z Rakovnicka, jehož členové už na podzim ve vhodných lokalitách v katastru obce umístili dvacet budek pro ptáky, tzv. sýkorníky. „Jsou například u školky, u hřbitova, u různých cest. Na jaře je osídlí různé druhy ptáků,“ uvedla starostka Blšan Dagmar Břehovská. „Zájem obcí o péči o ptáky a spolupráci s naším spolkem nás těší. Jednali jsme i s představiteli některých dalších obcí ze Žatecka a Podbořanska. Na Rakovnicku spolupracujeme už s více než 25 obcemi a v tamním regionu jsme rozmístili přibližně tři sta budek pro drobné ptáky,“ uvedl Milan Tichai ze spolku ROS Fénix.

ČTĚTE TAKÉ: Kácení jasanů vzbudilo kritiku. Ptákům budou stromy chybět a budou ničit domy, uvádí jedna z obyvatelek

ČTĚTE TAKÉ: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci řežou vánoční stromky

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře jsme pomáhali sázet desítky stromů

(Ilustrační foto nahoře: pixabay.com. Na snímcích dole: dvě ze čtyř nových krmítek v oblasti Žiželic – vlevo je krmítko ve Stroupči a vpravo v Žiželicích. Foto Obecní úřad Žiželice)