Hladina v Ohři už klesá. Ale někdo stihl sebrat značku ze zábrany

Žatec – „Vánoční velká voda“ na Ohři v okrese Louny již pomalu opadá, problémy s rozlitou vodou se teď přesunuly do větších toků, například Labe či Vltavy. V Ústeckém kraji se v Litoměřicích utrhlo molo i s velkou kotvící lodí, v Ústí nefungovala protipovodňová „vana“, postavená před pár lety jako ochrana za 600 milionů, a několik řidičů uvázlo i s auty v zaplavených ulicích, když se je předtím pokoušeli projet i přes zábrany a výstražná značení. Jedna neobvyklá událost v souvislosti s vyšší vodou v Ohři se odehrála i v Žatci: kdosi sebral dopravní značku „zákaz vjezdu“, která byla umístěna na železné zábraně u místa, kde vylitá řeka zaplavila část cyklostezky.

Značka zmizela během dvou dní

Ohře zaplavila cyklostezku v krátkém, asi třicetimetrovém nejníže položeném úseku pod mostem u hlavního nádraží. Z břehů se tam začala „vylévat“ v pondělí o prvním vánočním svátku a pracovníci Technické správy města Žatce k zatopené asfaltové stezce z obou stran umístili zábrany, signalizující, aby dál po stezce nikdo nechodil, protože to může být nebezpečné. Zábrany byly v lokalitě u mostu jen dva dny a za tu dobu někdo neváhal odmontovat a odnést si značku „zákaz vjezdu“ z jedné z nich. „Nechápeme to, někdo prostě nutně potřeboval naši dopravní značku,“ uvedl se smutnou ironií Andrej Grežo, ředitel TS Žatec.

Technická správa někdy rozmístí i sto značek denně, hlavně při blokovém čištění

Celkem má ve své „výbavě“ TS Žatec několik set podobných přenosných dopravních značek různého typu a obsahu, odhadl ředitel na dotaz naší redakce. „Například na jaře, když se dělá blokové čištění ulic a potřebujeme vyznačit trasy a informovat řidiče, aby v danou dobu na určených místech neparkovali, se jich po městě rozmístí třeba i stovka denně,“ popsal Andrej Grežo.

Vandalové jsou trvalý problém, škody po nich jsou velké

Značka tohoto typu, která zmizela od řeky, stojí přibližně jeden až dva tisíce korun. Pokud by se podařilo najít pachatele, čin by se posuzoval jako přestupek proti majetku a za ten by při prokázání viny mohl dostat i vysokou finanční pokutu – až do výše 50 tisíc korun. Vandalové čas od času dělají na obecně prospěšném zařízení, o něž pečuje TS Žatec, nemalé škody. V minulosti například vyvrátili ze země i se sloupkem několik jiných „stálých“ dopravních značek na cyklostezce, ukradli kabel pro přívod elektřiny, takže nějakou dobu nesvítily lampy na lávce přes Ohři, letos zase odnesli nádoby s posypovou solí, umístěné do ulic a chodníků při sněhové nadílce na přelomu listopadu a prosince.

Hladina řeky již klesá, v Lounech snížili stupeň nebezpečí

Velká voda v Ohři již postupně opadá. V Žatci se řeka v posledních desetiletích ani při vyšším stavu vody z břehů skoro nevylévá díky dobře regulovanému korytu a městem většinou jen „proteče“ bez větších škod. V Lounech bývá rozliv řeky větší, zejména v oblasti parku, výstaviště, koupaliště a zahrádek. Ohře v Lounech na Štědrý den dosáhla 2. stupně povodňové aktivity, tzv. stavu pohotovosti, a ve městě se sešla povodňová komise. Ve čtvrtek (28.12.) následně město ve spolupráci s Povodím Ohře informovalo o mírném snížení nebezpečí díky poklesu hladiny řeky. Ohře v Lounech je nyní aktuálně na 1. stupni povodňové aktivity a platí tzv. stav bdělosti.

ČTĚTE TAKÉ: Vyvrácená značka, přeříznutý kabel pro světla, kohout s vodou puštěný na noc. Vandalové dělají škody u řeky a také na hřbitově

(na snímcích: zábrana u cyklostezky pod mostem v Žatci ještě s dopravní značkou a za další dva dny již byla značka pryč. Foto TS Žatec)