FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků
Libočany – Na domě v ostré zatáčce u silnice se třepetá česká vlajka, do ulice vede malé okénko se střílnou z vojenského bunkru. Potom zaklepete, otevřete a vejdete dovnitř – a hned ve vás trochu hrkne, protože přesně na vaši hruď míří zachmuřený německý voják s kulometem na trojnožce, který nemilosrdně střeží prostor vstupu. Zezdola ze sklepa s praskáním v éteru zní historické volání Československého rozhlasu o pomoc. Vítejte v Libočanech u Žatce: právě se vás ujalo nedávno otevřené Válečné muzeum.
Figuríny vojáků i pravé vozy z války
Lidé v něm mohou vidět figuríny vojáků, zbraně, originální válečnou techniku, dále také více než stovku modelů tanků a další exponáty. Příslušník zbraní SS hlídající vstupní dveře má v muzeu asi třicítku svých kolegů z doby druhé světové války a období těsně před válkou. Figuríny zobrazují vojáky československé, sovětské, ale i britské a americké armády. Mezi vozidly nechybějí motorky, kola, auta, dokonce ani terénní vůz Gaz 67 z roku 1944 nebo Jeep Willys z téhož roku.
75 let od osvobození letos zrušil Covid
Muzeum bylo pro návštěvníky poprvé otevřeno v květnu 2019 při tehdejším výročí konce druhé světové války. Od té doby za první rok provozu ho navštívilo přibližně 1600 lidí. „Bylo by jich určitě ještě více, ale do návštěvnosti samozřejmě negativně zasáhla situace kolem pandemie Covid-19. Hlavně letos na jaře všechny veřejné akce musely být zrušeny, a teď na podzim se situace zase opakuje. Původně jsem letos na květnové výročí 75 let od osvobození a konce války připravoval v muzeu větší program pro veřejnost. Nechal jsem například vyrobit i příležitostné hrnky s vyznačením výročí jako suvenýry, potom se ale musela celá akce zase zrušit a muzeum zůstalo zavřené. Hrnky mi stojí tady ve skříni,“ vypráví provozovatel muzea Martin Chrenko (41).
Martin sám slouží u armády
Prostory pro muzeum před prvním otevřením připravoval přibližně dva roky. Jako exponáty využil věci ze své sbírky, kterou průběžně stále doplňuje. „Sbírám už delší dobu armádní předměty – zbraně, válečnou techniku, uniformy. Už jsem to doma neměl ani kam dávat, až mě pak napadlo, že bych pro to mohl vytvořit něco jako soukromé muzeum, aby si to i další zájemci, podobně postižení jako já, mohli případně prohlédnout,“ směje se Martin Chrenko (je na prvním snímku dole pod článkem, pozn. aut.). Armáda je pevně spojena s jeho životem – Martin dříve pracoval deset let u 4. brigády rychlého nasazení v Žatci a nyní slouží u vzdušných sil.
Pod vstupní halou je i bunkr
Válečné muzeum má dvě části – kromě vstupní haly s většinou exponátů je to i podzemní prostor, kde mohou lidé vidět, jak žili běžní vojáci v terénu v bunkrech. Mají tam stůl, oheň i rozdělané jídlo z konzerv. Nechybějí ani autentické zvuky z bitevního pole, které dotvářejí pochmurnou atmosféru válečné doby.
Návštěva je možná kdykoli po domluvě
Kdy a jak mohou zájemci poutavé libočanské muzeum navštívit? „Stačí jen zavolat nebo napsat na naše webové nebo facebookové stránky. Termín domluvíme, každému návštěvníkovi se budu rád věnovat,“ říká Martin Chrenko. Muzeum nemá stálou provozní dobu, vstup je možný po předchozí domluvě a vstupné je dobrovolné. Majitel ho také pravidelně otevírá při významných příležitostech, například právě při různých výročích a státních svátcích spjatých s vojenskou historií nebo významnými událostmi v dějinách naší země.