Úspěšné dívky Ivana a Karolína: jejich dílo věnované Karlu Čapkovi ozdobilo výstavu v Paříži

Postoloprty – Dvě šikovné dívky z Postoloprt prokázaly svou píli, trpělivost a skvělé umělecké nadání. Pod patronací ZUŠ Postoloprty vyrobily dvě výtvarná díla, tematicky věnovaná památce Karla Čapka, jednoho ze světově nejproslulejších českých spisovatelů. Starý psací stroj s podobiznou slavného autora a svazek knihy s jeho dramatem R.U.R., v němž pro celý svět zhruba před sto lety poprvé vytvořil slovo robot, jsou natolik zdařilé, že si je vybrali pořadatelé v Paříži pro výstavu, která vznikla v tamním sídle UNESCO.  Pro obě děvčata i pro celou Základní uměleckou školu Postoloprty, stejně tak i pro domovské město Postoloprty, je to obrovský úspěch.

Máme všichni obrovskou radost

„Málokterý umělec se může pochlubit tím, že jeho dílo bylo v Paříži. Naše dvě slečny se už chlubit mohou. Máme u nás ve škole všichni obrovskou radost,“ uvedla Miroslava Folberová (46), učitelka ZUŠ Postoloprty, která vede děti ve výtvarném oboru.

Starý psací stroj jsem našla na skládce, nešel ani unést

Úspěšnými výtvarnicemi jsou Karolína Folberová (17) a Ivana Petřivalská (15). Obě studují gymnázium v Lounech. Karolína vytvořila prostorové výtvarné dílo – renovovaný psací stroj s podobiznou Karla Čapka a zasunutým listem s textem jedné z jeho her. Ivana se pustila do vytvoření kartonové knihy R.U.R. s keramickou hlavou robota. „Psací stroj jsem našla kdysi o prázdninách na skládce, když jsem byla u dědy a babičky na chalupě a dělali jsme úklid. Hned jsem si řekla, že ho musím mít. Byl obrovsky těžký, ale děda mi pomohl ho odnést. Postupně jsem s ním začala dělat výtvarný záměr – umělecky ho zrenovovat a vzdát jím hold Karlu Čapkovi,“ vysvětlila na dotaz naší redakce Karolína Folberová.

Nejvíc práce dala keramická hlava robota, je tam mnoho malých dílků

Hodně práce se svým dílem měla také Ivana Petřivalská. „Pár pátků to určitě zabralo, ale celkově jsem neměla pocit, že by to trvalo nějak extra dlouho. Práce ve výtvarném oboru ZUŠ mě baví a vždy mě to úplně pohltí, takže při ní i ztratím pojem o čase. Nejtěžší na knižním svazku R.U.R. bylo asi vytvořit keramickou hlavu robota. Právě to zabralo nejvíc času, protože hlava je částečně vyplněna sklem a je seskládána z velmi mnoha dílků, z keramických plátků. Původně jsem měla v plánu udělat jen tento keramický objekt, ale pak jsme společně i s paní učitelkou přišly na skvělý nápad zakomponovat hlavu rovnou do kartonové knihy,“ popsala Ivana Petřivalská.

Úspěch je skvělý, to by na začátku nikdo nečekal

Výstava v Paříži začala v minulých dnech, na vernisáži byli například i český ministr kultury Martin Baxa nebo velvyslanec ČR ve Francii Michal Fleischmann. „Jsem velmi ráda a velmi šťastná, že se toto dílo dostalo až do Paříže. Velmi si tohoto ocenění cením, to by na začátku, když jsem našla starý psací stroj na skládce, asi nikdo nečekal,“ vypráví Karolína Folberová. „Mně se to zdá úplně nepředstavitelné, takový výsledek a takový úspěch. Asi mi to vše ještě postupně teprve dojde,“ popsala své pocity Ivana Petřivalská. „Všichni v naší škole jsme velmi hrdí na tvorbu našich žáků, jsme rádi, že k nám chodí tolik šikovných dětí,“ uvedla Miroslava Folberová, která učí v ZUŠ od roku 2006 a jinak také pracuje s dětmi jako učitelka i v ZŠ Postoloprty.

ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů

ČTĚTE TAKÉ: Bečov, Kraslice, Postoloprty. Lidé mají radost, že se jejich město dostalo na plechovku světoznámého nápoje

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný film Na západní frontě klid: natáčení byla pocta pro nás i pro celé město Postoloprty, říká majitel statku

ČTĚTE TAKÉ: Urostlý vodník s fajfkou hlídá řeku v Postoloprtech, vyrobily ho děti ze ZUŠ

(na snímcích: Ivana Petřivalská a Karolína Folberová, dvě úspěšné výtvarnice z Postoloprt. Dole je výstava v Paříži a detailní podoba exponátů, které vytvořily obě dívky. Foto ZUŠ Postoloprty)