Město Louny znovu žádá v Postoloprtech o příspěvek na pohotovost. Provoz v Lounech je ale neefektivní, uvádějí zastupitelé
Postoloprty, Louny – Představitelé města Loun opakovaně žádají své kolegy v Postoloprtech, aby město z rozpočtu přispělo na provoz lékařské pohotovosti v Lounech, kterou občas využívají i obyvatelé Postoloprt. Město Postoloprty však příspěvek v posledních několika letech vždy odmítlo. Naposledy to bylo v roce 2021, kdy o příspěvek přijel osobně žádat tehdejší starosta Loun Pavel Janda. Nyní se situace opakovala jen v pozměněném složení – v prosinci vystoupil na jednání zastupitelstva v Postoloprtech současný starosta Loun Milan Rychtařík. Zastupitelé se k žádosti města Loun v diskuzi stavěli spíš odmítavě a debata k tomuto tématu skončila závěrem, ať město Louny pošle svou žádost písemně a že pak ji budou zastupitelé Postoloprt znovu posuzovat.
Budeme rádi za jakýkoli příspěvek, řekl starosta Loun
„Pohotovost v Lounech ošetřila v roce 2020 celkem 170 pacientů z Postoloprt a v roce 2021 to bylo již 207 pacientů. Naše město platí provoz pohotovosti ze svého rozpočtu. Náklady na ošetření jednoho pacienta jsou v průměru kolem 1000 Kč. Stále stoupá odměna pro sloužící lékaře, navíc je často i obtížné hledat lékaře, kteří jsou ochotni služby vykonávat. Budeme rádi za jakýkoli příspěvek,“ uvedl starosta Loun Milan Rychtařík před zastupiteli v Postoloprtech.
Provoz v Lounech je neefektivní, pacienti pak stejně často končí v Žatci či Mostě, uvádí starosta Postoloprt
Podle argumentů zastupitelů ale pohotovost v Lounech z ekonomického hlediska není zajišťována efektivně a náklady jsou – například i oproti jiným městům – příliš vysoké. Zastupitelé uváděli i to, že velmi mnoho pacientů z Postoloprt při náhlých zdravotních potížích jezdí sami rovnou na pohotovost nikoli do Loun, ale do nemocnice do Žatce. Tam je na rozdíl od Loun k dispozici více zdravotnické techniky i možnost hospitalizace v případě nutnosti. „Pacienti z Postoloprt i z hlediska spádovosti patří do Žatce. Navíc naprosto závažné hledisko je, že pacient pohotovosti, vyžadující rychlý větší lékařský zákrok, stejně nemůže být v Lounech ošetřen kvůli absenci nemocničního zařízení a téměř všichni takoví pacienti jsou následně sanitkou odváženi do Žatce, anebo i do Mostu,“ připomněl ve své analýze starosta Postoloprt Zdeněk Pištora už v květnu 2020. Provoz pohotovosti v Lounech je podle něj z ekonomického hlediska neefektivní. „Pohotovost v Lounech dostává na svůj provoz částku od krajského úřadu stejně jako všechny ostatní pohotovosti v kraji, bohužel však město není schopno zajistit lékařské zabezpečení na stejném principu jako jiná města. Lékaři tam slouží za mnohem větší částky než jinde a tím pak pro město výrazně stoupají náklady,“ popsal starosta.
Pohotovost, která není spojena s nemocnicí, nemá žádný smysl, říká lékař a zastupitel
Podobný argument vyslovil nyní v prosinci i Miloslav Fišer, zastupitel Postoloprt, který ve svém městě dlouhé roky pracuje jako praktický lékař. „Lékařská pohotovostní služba, která nefunguje jako příjem zařízení nemocnice, nedává podle odborných studií v současném zdravotnictví vůbec žádný smysl. Službu využívají často i občané, kteří nemají svého praktického lékaře, nebo se jim nechce čekat v ordinacích,“ uvedl zastupitel.
Nemocnice s akutní péčí v Lounech není už více než deset let
Za provoz lékařské pohotovosti v Lounech platí město miliony korun ročně. Ve městě už více než deset let není nemocnice s akutní lůžkovou péčí – v roce 2003 v Lounech skončila porodnice, gynekologie i dětské oddělení a v roce 2010 následovala chirurgie, interna a ARO. Některé obce z okolí na provoz lékařské pohotovosti v Lounech městu přispívají, jiné nikoli – je to vždy na zvážení jejich zastupitelů. Až přijde do Postoloprt oficiální písemná žádost, zastupitelstvo Postoloprt se bude možností příspěvku znovu zabývat. V posledních zhruba deseti letech ho však opakovaně vždy odmítlo s odkazem na uvedené či podobné argumenty.
(ilustrační foto nahoře: Nemocnice Pardubického kraje)