Dobročinná jízda pro přátele cyklistiky je tu už podruhé. Teď mohou lidé pomoci paní Renatě ze Rvenic

Postoloprty – Po loňské pomoci rodině handicapovaného chlapce Filipa Otty z Rané mohou příznivci cyklistiky, ale i další lidé s dobrým srdcem z Postoloprt a okolí nyní o víkendu přispět k další dobré věci. Pořadatelé ze spolku Porta Apostolorum připravili na sobotu (11.6.) druhý ročník dobročinné cyklistické vyjížďky s názvem Tour de Prty, jejíž výtěžek bude věnován pro Renatu Kučerovou, která bydlí ve Rvenicích. Trpí roztroušenou sklerózou a bohužel letos ještě navíc utrpěla zranění při vážné dopravní nehodě.

Start je v sobotu dopoledne z náměstí v Postoloprtech

Cyklistickou jízdu i charitativní sbírku na pomoc paní Renatě pořádá občanský spolek Porta Apostolorum. Startuje se průběžně mezi 9. až 11. hodinou z náměstí v Postoloprtech od prostoru před knihovnou a kulturním centrem. Trasy vedou po okolí, částečně po silnici, částečně přírodou po polních cestách, jedna měří 40 km a jedna 19 km. „Je to cyklovyjížďka, jede se volným, pohodovým tempem, tedy žádný závod. Nikdo nemusí spěchat. Cílem je i poznávání krajiny, přírody a památek v okolí a snaha pomoci při dobročinné akci,“ vysvětlila Iveta Petřivalská z týmu pořadatelů.

Pomoci může i ten, kdo se nezúčastní výletu na kolech

Děti se mohou zúčastnit cyklistické jízdy pouze v doprovodu rodičů nebo jiné dospělé osoby. Pro všechny účastníky platí povinnost mít ochrannou přilbu. Pokud by se někdo necítil na několikahodinovou cestu na kole, třeba kvůli vyššímu věku nebo nemoci, nebo má na sobotu už jiné plány, ale přesto by chtěl věnovat příspěvek pro paní Kučerovou, i tato varianta je možná. „Symbolické startovné nebo příspěvek v jakékoli výši je možné poslat na bankovní účet spolku Porta Apostolorum, číslo účtu je 273507149/0300,“ uvedla Iveta Petřivalská.

Renata pečuje o syna a utrpěla zranění při nehodě

Paní Renata Kučerová žije ve Rvenicích, pečuje o třináctiletého syna. Pracovala jako zdravotní sestra, pomáhala sociálně slabým lidem i nemocným dětem. V roce 2009 jí lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která výrazně omezila její život a aktivity. Letos paní Renata utrpěla zranění při dopravní nehodě. V současnosti je v invalidním důchodu, je odkázána na vozík, i když stále ještě v omezené míře dokáže trochu chodit.

Cílem je pomoci s nákupem speciálního chodítka a vozíku

„Celý výnos ze startovného předáme paní Renatě. Chtěla by si pořídit speciální chodítko a vozík v jednom, aby s pomocí druhé osoby zvládala přesun ze Rvenic například na úřady, k lékaři či na nákup. Toto zařízení je vhodné právě proto, že kombinuje pohyb na vozíku i s možností chůze, kterou doposud v omezené míře zvládá a která jí pomáhá udržovat svalovou hmotu. Speciální vozík je lehký a skladný, dá se snadno umístit do auta a byl by pro Renatu skvělým pomocníkem. Ona je však v obtížné finanční situaci a vozík je pro ni zatím nedostupným luxusem,“ vysvětlila Iveta Petřivalská.

Rodiče Filipa s handicapem už mohou vozit ve speciálně upraveném autě

Loni v září stejný spolek uspořádal cyklistickou vyjížďku s výtěžkem ve prospěch handicapovaného Filipa Otty z Rané, jehož rodina potřebovala k přepravě chlapce sehnat prostředky na speciálně upravené auto. Dobrá věc se tehdy podařila, Filipovi a jeho rodičům pomohly desítky lidí s dobrým srdcem, jak příznivci cyklistiky, tak i třeba některé firmy z regionu a mnoho dalších dárců. Díky tomu od prosince mohou rodiče Filipa vozit k lékaři, na nákupy či třeba na výlet v novém autě, do kterého už se chlapec bez větších potíží dostane.

(na snímku nahoře: část účastníků loňské cyklojízdy na postoloprtském náměstí. Foto Richard Petřivalský)

ČTĚTE TAKÉ: Dobrá věc se podařila. Filip z Rané už může jezdit ve speciálním autě, rodině pomohly desítky dárců

ČTĚTE TAKÉ: Pro chlapce z Rané, upoutaného na vozík, zbývá sehnat posledních dvacet tisíc korun. Ještě v srpnu to bylo 120 tisíc

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky