Zapomenutá dramata: zámek začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí
Podbořansko, Valeč – Krásný zámek tyčící se na kopci pod lesem mezi okolními svahy Doupova se hrdě vypíná k nebi už přibližně od počátku 16. století. Leží jen malý kousek od Podbořan a patří k oblíbeným cílům turistů i výletníků. Všichni si pořizují fotky krásné barevné památky či neobvyklých soch v parku, a většinou už jen málokdo z nich tuší, že jen před pár desetiletími uprostřed noci vzplanul na zámku požár tak velkého rozsahu, že pak nechybělo mnoho k rozhodnutí o jeho možné demolici.
Pracovníci zareagovali rychle, děti se podařilo dostat ven
Dramatické okamžiky začaly v pátek 2. dubna 1976 ve čtyři hodiny ráno. Z půdy severního křídla zámku se začal valit kouř. Nebezpečí bylo umocněné ještě tím, že objekt zámku se v té době využíval jako sídlo dětského domova a v budově bylo v danou chvíli osmdesát dětí. Naštěstí o ně pečovali duchapřítomní zaměstnanci, kteří i přes pokročilou noční hodinu kouř ucítili a zpozorovali. I díky jejich pohotovosti a rychlému probuzení všech dětí se podařilo ohrožené lidi včas evakuovat a na místě nikdo nebyl zraněn. Celá horní část zámku však shořela, střecha s půdou byly pryč, propadlo se i několik stropů.
První hasiči byli na místě o půl páté
„Požár a kouř zpozorovali zaměstnanci kolem čtvrté hodiny ranní. Dým valící se z půdy byl už tak hustý a silný, že nešlo proniknout na půdu k ohnisku požáru a pokusit se hasit hasícími přístroji. Pracovníci vyhlásili poplach na zámku a zahájili evakuaci dětí. Ve 4.15 vyhlásila poplach siréna v obci pod zámkem a ve 4.30 přijely na místo první hasičské jednotky,“ popsala dramatické okamžiky Alena Zemanová ve Valečském týdeníku ve vydání z počátku dubna letošního roku.
Čtyři zásahové vozy ze Žatce
Postupně přijížděli další a další hasiči z okolních měst a obcí. „Druzí v pořadí přijeli hasiči z Podbořan a hned se také zapojili do probíhající evakuace dětí. Tento úkol byl dobře splněn, zraněn nebyl nikdo,“ uvedl ve své zprávě velitel tehdejšího zásahu Josef Draský. Jeho závěrečná zpráva o likvidaci požáru má více než 40 stran, článek v týdeníku z ní často cituje. „V 5.10 přijeli požárníci z Karlových Varů a s nimi i několik dalších dobrovolných jednotek. V 5.17 dorazily na místo i čtyři zásahové vozy s hasiči ze Žatce,“ vyplývá dál z dokumentu.
Zásah trval celé dva dny až do nedělního rána
Oheň v historickém objektu řádil s velkou silou, zásah hasičů byl velmi náročný a trval celé dva dny – až do nedělního rána. „Věž na jižní straně již celá hořela. Severní věž hořela v horní části, střední část byla silně zakouřena. V 6.05 spadl první vysoký komín. Od 6.45 začínají prohořívat a propadat polospalné stropy nejen nad místnostmi, ale i nad chodbami, kudy byly vedeny útočné hadice a kudy procházeli požárníci,“ popisuje zpráva některé dílčí dramatické momenty. Hasiči z Karlových Varů a Valče, tehdy se jim říkalo požárníci, setrvali na místě až do neděle do 8 hodin. Až potom prohlásili zásah za ukončený s tím, že nebezpečí dalšího vznícení už nehrozí. „K likvidaci požáru hasiči použili 400 tisíc litrů vody,“ vyplývá dál ze zprávy. Současné nejmodernější pojízdné cisterny hasičů se stříkačkami mají objem kolem 20 tisíc litrů. V 70. letech u tehdejších typů vozů byly objemy samozřejmě nižší.
Nejbližší vodní nádrž byla vypuštěná
Škody na majetku byly obrovské, ale při uvědomění si síly požáru bylo nejdůležitější, že se nikomu v objektu zámku nic nestalo. Riziko pro civilisty, ale i hasiče, bylo značné: hodně dětí přítomných na místě události, pokročilá noční hodina spojená obvykle s nejtvrdším spánkem, potom velmi náročný zásah, trvající dva dny, při němž se dlouho nedařilo dostat oheň pod kontrolu. „Okrasná nádrž poblíž zámku, což by byl nejbližší vodní zdroj, byla v té době bohužel vypuštěná. Voda se proto musela přivážet, což zpomalovalo práci hasičů,“ připomínají jeden z aspektů požáru i webové stránky Státního zámku Valeč.
Příčinou bylo sálavé teplo, které zapálilo trám u komína
Po požáru se objevily fámy, že ho měly údajně založit samy děti z dětského domova, které tak chtěly upozornit na své týrání, ale to byl nesmysl, uvádí v článku Alena Zemanová. „Příčinou požáru bylo sálavé teplo, které spárami ve zdivu dlouhou dobu působilo na nosný trám v těsné blízkosti komína mezi druhým patrem a půdou. Trám začal doutnat a později hořet,“ popsal vyšetřovatel hasičů v závěrečné zprávě.
Zámek je přístupný veřejnosti od roku 2015
Zámek je v současnosti v péči Národního památkového ústavu, který ho postupně dává zase „do kupy“. Památka je od roku 2015 znovu přístupná veřejnosti, i když obnova některých detailů po požáru probíhá dodnes. Každý rok zámek navštíví v průměru kolem šesti tisíc lidí. Zámek a okolí jsou tak pěkně opravené, že o tom, jaké dramatické okamžiky tu lidé zažívali před 45 lety, už mnozí návštěvníci dnes ani nevědí.
ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: dvacet lidí se utopilo mezi ledovými krami na Ohři v Košticích
(Na snímcích: zámek krátce po požáru v roce 1976 /první dva/ a podoba zámku a parku v současnosti /tři snímky dole/. Foto: Státní zámek Valeč /3/ a Libor Želinský /2/. )