Sympaťák Jan Koller potěšil malé i velké kluky

Podbořany – Na své první tréninky jako mladý dvaadvacetiletý muž jezdil do areálu Sparty Praha na Letnou ve staré škodovce 120. Vzadu na sedačkách měl položený „kazeťák“ – tehdy populární „dvojče“, aby mu cestou hrála muzika. „Neměl jsem tehdy na autorádio. Jednou jsem to vyprávěl Milanu Barošovi a ten o tom rád povídá legrácky dodnes, i ve filmových dokumentech,“ směje se Jan Koller (50), legendární český fotbalista. Za národní tým ČR nastřílel 55 gólů, nejvíc ze všech hráčů v historii. Dříve se také rád jezdil přes léto osvěžit na oblíbené koupaliště v Krásném Dvoře.

Branky, body, vzpomínky s Petrem Vichnarem

Sympatický fotbalový útočník, nyní už ve výslužbě, to vyprávěl návštěvníkům v pátek večer (15.3.) v Podbořanech, kam přijel za lidmi na besedu. Zábavný pořad měl název Branky, body, vzpomínky a spolu s Janem Kollerem na pódiu „vzpomínal na staré časy“ a také na humorné příhody jak ze sportu, tak ze zákulisí televizní práce, i známý sportovní novinář Petr Vichnar (70) z České televize.

Já byl tenkrát hroznej jantar…

Honza Koller už jako hráč rozdával milionům fanoušků v Česku, ale i v Belgii, Německu a mnoha dalších fotbalových štacích krásné zážitky při svých fotbalových parádách, střílel skvělé góly po krásných akcích se svými spoluhráči a byl u mnoha památných a zlomových fotbalových momentů. A radost dokáže rozdávat dál, i po skončení své sportovní kariéry. Má totiž přátelskou povahu, smysl pro humor a talent na vyprávění a pobavení lidí svými historkami, a tak v Podbořanech potěšil několik stovek malých i velkých, už dospělých „kluků“, milujících fotbal, svými vzpomínkami a vtipnými hláškami. „Já byl tenkrát hroznej jantar,“ odpověděl Petrovi Vichnarovi, když si ho dobíral za jeho první televizní rozhovor na hřišti po utkání Sparta – Bohemka, ve kterém dal Koller svůj první ligový gól, ale do kamery mu tehdy povídat ještě moc nešlo…

Zápis v kiosku v Krásném Dvoře

„V Německu v Dortmundu mi hodně pomohlo, že už tam byl pár měsíců přede mnou v týmu Tomáš Rosický. Pomáhal mi v mých začátcích. Moje němčina tehdy byla nic moc… Přesněji řečeno vlastně nebyla vůbec,“ vzpomínal se smíchem Jan Koller. „V Blšanech na stadionu jsem snad asi nikdy nehrál, to si nevybavuju. Ale tady z Podbořanska znám docela dobře Krásný Dvůr. Tam jsme hrávali nějaké letní pohodové prázdninové zápasy a také jsem se rád zašel vždy vykoupat na koupaliště, měli ho tam pěkné. U kiosku s občerstvením u vchodu po mně chtěli, ať se jim podepíšu, a tak jsem nějaký podpis udělal i na památku na dřevěnou stěnu stánku,“ povídal fanouškům v Podbořanech Jan Koller.

Tři stovky gólů ve vrcholovém fotbalu

I když už patnáct let v reprezentaci nehraje, dodnes je jejím nejlepším střelcem. „Nejvíc finálních přihrávek na mé góly v národním týmu mi podle statistik dal Karel Poborský. S ním byla skvělá spolupráce. To samé platí i o Milanu Barošovi, hráli jsme často spolu v útoku a on je druhý nejlepší střelec hned po mně. Je vidět, že to nebyla náhoda a že naše generace tenkrát pod vedením Karla Brücknera měla skvělý reprezentační tým,“ vyprávěl Jan Koller. Celkem za svou kariéru ve vrcholovém fotbalu nastřílel přibližně 180 gólů v ligových soutěžích, zhruba 40 branek dal v evropských pohárech a 55 zásahů v dresu národního týmu ČR, odpověděl na dotaz jednoho z chlapců.

Kluci mu viseli na rtech

Na závěr se s každým ochotně vyfotil, každému zájemci se podepsal, rozdával úsměvy a třeba i povzbudivá slova do další kariéry pro mladé, teprve začínající své „nástupce“. Byl to povedený večer, malí i větší kluci se zaujetím oceňovali skoro každé slovo fotbalového sympaťáka.

ČTĚTE TAKÉ: Nejlepší střelec v dějinách české reprezentace a známý sportovní novinář. Fanoušci v Podbořanech si přijdou na své

ČTĚTE TAKÉ: Mercedes Petr Švancara: fotbalista a bavič se představí lidem v Podbořanech

(na snímcích: Jan Koller na povídání se svými fanoušky v Podbořanech. Úplně dole je s kamarádem a moderátorem besedy, známým televizním sportovním novinářem Petrem Vichnarem. Foto Libor Želinský)