Mercedes Petr Švancara: fotbalista a bavič se představí lidem v Podbořanech

Podbořany, ČR – Je to nejen fotbalista, ale také šoumen. Jako hráč byl nejvíce spjatý se Zbrojovkou Brno, ale pár let i se Slavií Praha. A právě z dob působení v pražském Edenu pochází jeho památný výrok, který mu už asi do konce života nikdo neodpáře. Díky němu získal i svou přezdívku Mercedes. Petr Švancara (45), sportovec a vtipný bavič, si bude v pondělí (30. 10.) povídat s moderátorem a diváky v Kulturním domě v Podbořanech.

Slavia si koupila Mercedes, a teď ho nechává v garáži

Narodil se v Brně, kde většinu života i bydlí a za tamní Zbrojovku odehrál i největší část své fotbalové kariéry. V české první lize odehrál více než 300 zápasů a nastřílel přes šedesát gólů. Mezi roky 2000-2003 byl hráčem pražské Slavie, ale tam se tehdy moc neprosazoval. Svou situaci i další dění však uměl vždy dobře glosovat a často bavil nejen kamarády ve fotbalové kabině, ale i novináře a pak i širokou veřejnost. Tehdy ve Slavii pronesl výrok ve smyslu „Slavia si koupila Mercedes, ale teď ho nechává zavřený v garáži“, čímž reagoval na to, že ho trenéři příliš často nedávají do sestavy k zápasům a on spíš jen zahřívá lavičku. Vtipná hláška velmi rychle zlidověla a Petr si vysloužil svou nesmrtelnou přezdívku Mercedes. Jmenuje se tak ostatně i životopisná kniha, která o něm později vznikla.

Partička, Všechnopárty, divadlo…

Vtipné pohotové hlášky a dobrý smysl pro humor zaujaly i tvůrce zábavných pořadů, a tak Petra často zvali k různému natáčení nebo divadelním přestavením. Vystupoval třeba v Partičce, Všechnopárty, Show Jana Krause, Tiki-Taka a dalších. Dokonce soutěžil i v reality show Survivor. Své fanoušky kromě „mercedesu“ rozesmál i dalšími vtípky, například „kdo se vrací bránit, ten nevěří svému brankáři“, anebo „děkuji obráncům Bohemians, bez jejich přičinění bych totiž ocenění za gól roku nikdy nezískal“.

Po besedě v Podbořanech bude i autogramiáda

Je to asi nejznámější český fotbalista z těch, kteří to nedotáhli do A týmu reprezentace, popisovala Petra Švancaru ve svém článku MF Dnes v roce 2015, když končil hráčskou kariéru. Petr nastoupil za tým ČR jen ve výběru do 21 let. „Miloval jsem ani ne tak fotbal, ale život fotbalisty. Nikdy jsem neměl rád nudu a vždy jsem tomu dával i na hřišti trochu nadstavbu v podobě herectví a klauna,“ vzpomínal v článku Petr Švancara. Fotbalista, bavič a věčný šprýmař s optimistickým pohledem na svět se nyní představí lidem v Podbořanech. Zájemci ho mohou vidět v kulturním domě v pondělí 30. října v zábavné talk show. Moderátorem bude Marek Fottr. Zábavný večer začíná v 19 hodin, po skončení povídání na pódiu ještě bude následovat i fotbalistova autogramiáda.

(na snímcích: Petr Švancara na svém „domovském“ stadionu v Brně a dole při besedě s fanoušky letos v říjnu v městečku Hošťálková na Vsetínsku. Foto archiv Petra Švancary)