V oblasti Mělců vznikne nová naučná stezka. Kopec u Loun zažil několik dramatických událostí

Louny – V Lounech by měla v průběhu letošního roku postupně vzniknout nová naučná stezka.  Umístěna bude v oblasti Mělců, nevysokého návrší u západního okraje města, které se v minulosti stalo dějištěm hned několika dramatických historických událostí. Na kopci jsou i dva pomníky a jedno staré pohřebiště.

Naučná stezka bude dlouhá asi kilometr

Naučná stezka má měřit zhruba jeden kilometr. Vytvářet se začne letos na jaře. Stejně tak celá cesta bude lépe udržována než dosud. Obnovu cesty a vytvoření nové naučné stezky navrhla komise cestovního ruchu města, která už loni v dubnu o záměru jednala také se zástupci Klubu českých turistů (KČT). Letos v lednu záměr schválila rada města Loun.

Město se bude starat i o údržbu

„Všechny dotčené pozemky jsou ve vlastnictví města. Město zajistí údržbu této cesty, postupně bude i vybavena naučnými tabulemi, lavičkami a dalšími prvky,“ popsala možnosti Petra Kotková, vedoucí odboru správy majetku lounské radnice, již loni při jednání se členy komise cestovního ruchu. Jedna značená turistická trasa již v této lokalitě vede. Stará se o ni KČT. Naučná stezka s informačními tabulemi o událostech v okolí, ale třeba i o přírodě v lokalitě, však bude novinkou.

Tři parašutisté z nočního výsadku zahynuli hned druhý den ráno

Na Mělcích v roce 1944 seskočili tři parašutisté z tehdejší sovětské vojenské skupiny, kteří původně mířili plnit úkoly v odboji proti nacistickému Německu do oblasti Plzeňska, jenže pilot kvůli opakujícím se pokusům o sestřelení během letu ztratil orientaci. Skupina byla početnější a seskakovala na více místech. V kritickém výsadku u Loun byli dva muži a jedna žena. Ti seskočili na začátku noci, ale všichni pak zahynuli hned druhý den ráno po odhalení a přestřelkách s Němci. Pomník připomínající jejich památku byl vybudován v září 1946 a je chráněn jako národní kulturní památka.

Obyvatelé pohřbili obránce země z bitvy u Chlumce

Na Mělcích je i další památník – jen prostý velký kříž s číslicí 1813. Připomíná památku zhruba osmi set vojáků, kteří v uvedeném roce padli v bitvě u Chlumce při napoleonských válkách. V Lounech byli ranění ošetřováni a mnozí z nich zemřeli. Obyvatelé města pohřbili obránce své země, jak je tehdy vnímali, právě v oblasti Mělců. A pod kopcem ze severní strany je i další pohřebiště – tentokrát starý židovský hřbitov. Ten vznikl přibližně kolem roku 1680 po tehdejší epidemii moru, uvádí Wikipedie. Dnes je zarostlý a nevyužívaný, ale uvažuje se o jeho obnově a vyznačení jako pamětního místa.

ČTĚTE TAKÉ: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Jeník z Veltěž přinesl do Loun ovčí kůže s blechami, maminka zemřela na mor

ČTĚTE TAKÉ: Procházky u řeky budou ještě zajímavější. U Loun vznikla nová naučná stezka s tabulemi, lavičkami i zábavou pro děti

(na snímcích: dvě místa připomínek pohnutých událostí na Mělcích u Loun a dole je podoba nynější turistické cesty. Teď k ní přibude ještě nová naučná stezka. Foto Mapy.cz a Wikipedia.cz)