Radary v Lounech zjistily už tisíce přestupků. Město letos koupí dva další nové přístroje

Louny – Dva nové radary určené k měření rychlosti projíždějících aut koupí letos do svého majetku město Louny. Rozhodla o tom na konci ledna rada města. Jeden z přístrojů město pořídí jako náhradu za starší s poruchami, další pak město koupí jako zcela nový i kvůli tomu, že v různých lokalitách Loun přibývá požadavků na monitoring a měření rychlosti.

Termín je nejpozději do konce tohoto roku

Nákup dvou nových radarů nejprve v lednu doporučili členové dopravní komise města a o pár dní později tento záměr potvrdila rada města. Jako nejzazší termín pro splnění radní ve svém usnesení určili 31. prosinec a úkol koupit nové přístroje dostal odbor správy majetku lounské radnice.

Náklady na pořízení radarů se městům rychle vracejí ve formě vybraných pokut

Naposledy dva nové radary v Lounech koupilo město ke konci roku 2021. Tehdy za ně zaplatilo přibližně 1,6 milionu korun. A náklady se rychle „vrátily“ – a za rok víc než dvojnásobně. Jenom za první rok provozu, za rok 2022, totiž tyto dva nové radary zjistily a zadokumentovaly v ulicích Loun skoro 7 tisíc spáchaných dopravních přestupků v podobě překročení nejvyšší povolené rychlosti. Řidiči pak za tyto přestupky následně zaplatili na pokutách ve správním řízení do rozpočtu města celkem přibližně čtyři miliony korun.

Jeden radar teď zkoumá situaci ve Fügnerově ulici

V roce 2022 se přitom měřilo v Lounech jen ve třech ulicích – ve Vladimirské, v Husově a v ulici 28. října. Nyní je radar například ve Fügnerově ulici, zatím jen „v informativním“ režimu. Pokud se ukáže, že počet vozidel překračujících rychlost je tam velmi vysoký, radar začne pracovat „naostro“ – i s ukládanými pokutami ve finální fázi. Pokud by se situace nezlepšila, v místě se uvažovalo i o možnosti montáže zpomalovacích prahů, což dopravní komise projednávala již loni v listopadu.

(ilustrační foto nahoře: město Kolín)

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech už pracují dva nové měřiče rychlosti. Řidiči, kteří udělají přestupek, mohou čekat od města pokuty

ČTĚTE TAKÉ: Dva radary v Lounech stály 1,6 milionu korun. Za rok provozu přinesly do městského rozpočtu čtyři miliony

ČTĚTE TAKÉ: Nový radar na mostě Veslařů začne měřit rychlost a sledovat chování řidičů