Martina z Oplot u Podbořan bojuje s vážnou nemocí. Kamarádi založili sbírku pro její léčbu

Podbořansko – Martina Góčová (56) bydlí v Oplotech u Podbořan, má dvě dospělé děti a tři vnoučata. V malé vesnici obklopené chmelnicemi na cestě mezi Kašticemi a Kněžicemi se snaží opravit starší dům, ve kterém bydlí zhruba sedm let. Loni v létě ale do jejího života vstoupila vážná nemoc. Martina je od té doby v pracovní neschopnosti. Její přátelé a další lidé se jí snaží pomoci ve finanční sbírce, kterou založili, a každý do ní může poslat nějakou částku na pomoc nemocné ženě a její rodině.

Začalo to velkými bolestmi v koleně

„Je to lymská borelióza. Léčím se s ní už osm měsíců. Začalo to tak, že jsem měla obrovské bolesti kolene. To najednou jako by ,prasklo´, během chvíle úplně přestalo fungovat, nemohla jsem vůbec pohnout nohou, postavit se na nohy a jít. Z práce mě odvezlo auto rovnou k lékaři,“ popsala Martina pro naši redakci. Chvíli problémy hledali ortopedové, ale později po několika dnech a dalších vyšetřeních lékaři diagnostikovali celkový zánět v těle a lymskou boreliózu s vážnou formou průběhu.

Dříve pracovala ve firmě v Žatci

„Moje léčba trvá dodnes, pořád jsem v pracovní neschopnosti,“ dodala Martina Góčová, která předtím pracovala ve firmě HaR Komplet v Žatci. „Vyráběli jsme tam kabeláž a elektroinstalaci pro vybavení ve vlacích,“ říká Martina. „Předtím jsem přitom nebyla určitě aspoň deset let ani jednou v pracovní neschopnosti. Nikdy mi nic vážného nebylo, ale pak během chvíle se něco stane a všechno se změní,“ vypráví smutně.

Klasická léčba nezabírá, lékaři doporučili jinou, ale finančně nákladnou metodu

Martině zatím nezabírají žádné standardní způsoby léčby, například antibiotika a podobně. Lékaři už vyzkoušeli několik variant, ale nemoc pořád neustupuje. Martina trpí obrovskou únavou, bolestmi, má velké potíže s pohybem, při nejhorších záchvatech nedokáže skoro chodit, což trvá i řadu dní po sobě. Lékaři jí nyní doporučili vyzkoušet alternativní léčbu. Jenže ta je finančně velmi náročná a rodina Martiny ji nedokáže sama uhradit. Odhadem jde o částku zhruba 350 tisíc korun. Přátelé Martiny zkoušejí kamarádce pomoci s léčbou formou veřejné sbírky, kterou založili na portálu Donio.cz. Každý tam může Martině pomoci a poslat svůj dar jako pomoc k léčbě. A hodní lidé už se skutečně našli: ve sbírce už dárci poskytli přes 50 tisíc korun, sedminu potřebné částky. „Jsem velmi šťastná a moc děkuji všem dárcům, kteří se mi snaží pomoci. Na oplátku každému ušiji malý dárek na památku – levandulové srdíčko, nebo třeba medvídky pro děti. Někoho třeba i klidně pozvu na víkend do našeho domu a zahrady,“ vzkazuje paní Martina.

Kamarádi zkoušejí pomoci formou veřejné finanční sbírky

Sbírku založila její kamarádka Pavlína Dvořáková letos na začátku února. „Martina je úžasná láskyplná bytost. Starému domu, který předtím chátral a ničili ho bezdomovci, vdechla život, přilehlou zahradu propůjčuje k různým zajímavým akcím pro veřejnost, naposledy to bylo například loňské letní umělecké řezbářské sympozium. Teď potřebuje pomoci při nemoci, která ji srazila na kolena. Cílem naší sbírky je pomoci Martině, aby se dokázala uzdravit a vrátit se do života, ke své rodině a zálibám. Aby se její rodina nedostala do obrovských finančních problémů, aby Martina mohla zaplatit svou léčbu a mohla se uzdravit,“ vysvětlila Pavlína Dvořáková.

Cílem je, aby se Martina dokázala uzdravit a vrátit do života a k rodině

Martina Góčová žije v uvedeném domě v Oplotech, pomáhá jí také její dospělý syn, který ovšem není s maminkou úplně pořád, jezdí také do svého zaměstnání. Rozlehlé stavení nazvali Soví dům. „Není to podle seriálu, ale přišlo to ke mně nějak spontánně. Sovy jako ptáky mám ráda. Už když jsem byla malá, létala na půdu k naší babičce sova a já jsem ji ráda sledovala nebo poslouchala. Od té doby mám sovy v srdíčku. A když jsem ten zchátralý dům viděla poprvé, hned mi prolétlo hlavou – to bude Soví dům,“ vysvětlila na dotaz naší redakce. Tak snad se léčba podaří, Martina se uzdraví a všechny její sny se splní… Držíme jí palce! Určitě to bude i díky všem hodným lidem, kteří se snaží nemocné ženě pomoci ve vyhlášené veřejné sbírce. Zapojit se může každý. „Opravdu z celého srdce moc všem děkuji,“ vzkazuje Martina Góčová.

ČTĚTE TAKÉ: Dobrá věc se podařila. Filip z Rané už může jezdit ve speciálním autě, rodině pomohly desítky dárců

(na snímcích: Martina Góčová na obrázku z roku 2020 ještě před nemocí a dole je část Sovího domu v Oplotech. Foto archiv rodiny)