Rozhodujeme s vámi. Lidé mohou sami vybrat projekt, do nějž se letos pustí lounská radnice

Louny – Lounská radnice zveřejnila na začátku letošního roku osm projektů pro letošní rok, o jejichž možné realizaci ve městě mohou lidé hlasovat nyní do konce února v rámci tzv. participačního rozpočtu. Další kolo proběhne i v příštím roce a pro něj budou moci lidé z města a okolí navrhovat své nápady, co by se dalo zlepšit, až do letošního září.

Město pro projekty vyčlenilo 1,2 milionu korun

„V Lounech s participativním rozpočtem začínáme. Přidělena je do něj částka 1,2 milionu korun,“ řekl tajemník Městského úřadu Louny Michael Straka.  Občané s trvalým pobytem v Lounech a městských částech Brloh a Nečichy mohou hlasovat o osmi projektech prostřednictvím aplikace Munipolis. Vstoupit do ankety je možné ZDE nebo i přes další grafické odkazy umístěné na našem webu s označením Louny – Rozhodujeme s vámi.

Hřiště pro psy, lezecká stěna, lanové centrum, zastávky…

Veřejnost má v rukou skvělou příležitost jednoduchým způsobem ovlivnit, zda ze strany města „dostane zelenou“ například psí oplocené hřiště s agility překážkami mezi ulicí Vítězslava Nezvala a železniční zastávkou Louny město, lezecká stěna či lanové centrum v lokalitě za střelnicí. Hlasovat bude dále možné o digitálních tabulích u zastávek MHD, které by zobrazovaly časový odpočet do příjezdu nejbližšího spoje.

Udělat bude možné i více projektů

Výsledný počet projektů, které se uskuteční, závisí na jejich finanční náročnosti. „Je klidně možné udělat dva či tři méně nákladné projekty. Pokud si ale většina občanů vybere digitální tabule na zastávkách nebo dá přednost vybudování sdílených kanceláří, pak bychom zvládli realizovat pouze jeden z nich,“ upřesnila vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu Louny Petra Kotková.

Možnost hlasování pro rok 2024 skončí 29. února

Hlasování o projektech na rok 2024 skončí nyní v únoru, ale nápady do participativního rozpočtu pro příští rok si občané mohou promýšlet už nyní, nebo i v průběhu celého jara a léta. Na jaře vyhlásí město podmínky a termíny pro další kolo participativního rozpočtu pro rok 2025. Lidé pak budou moci navrhovat městu všechny své nápady až do září, radnice s nimi bude dál pracovat. Příští rok pak proběhne další podobné hlasování obyvatel, který z projektů by ve svém městě chtěli.    (PR)

(ilustrační snímek nahoře: historická radnice v Lounech. Foto Městský úřad Louny)

Přehled projektů na rok 2024, o kterých nyní do konce února mohou lidé hlasovat:

1. Psí oplocené hřiště s agility překážkami i výběhem pro psy

Odhad nákladů: 700 tisíc korun

2. Lezecká stěna

Odhad nákladů: 600 tisíc korun

3. Lanové centrum

Odhad nákladů: 600 tisíc korun

4. Pítko na Mírovém náměstí včetně vodní mlhy

Odhad nákladů: 70 tisíc korun

5. Hřiště s herními prvky pro hendikepované děti

Odhad nákladů: 300 tisíc korun

6. Digitální cedule u zastávek MHD

Odhad nákladů: 1,2 milionu korun

7. Coworking centrum (sdílené kanceláře)

Odhad nákladů: 1,2 milionu korun

8. Rekonstrukce „Daliborky“ – projektový záměr, studie proveditelnosti.

Odhadované náklady: 500 tisíc korun