Poroučím se, mějte se fajn. Sedmdesátimetrový velikán šel k zemi po více než sto letech služby

Lenešice – Byl to druhý nejvyšší osmiboký komín v České republice. Své slávy si užíval více než 130 let. Jenže pak přišli střelmistři, naládovali jeho stěny 24 kily trhavin, vyklidili prostor v okolí, odpálili rozbušku a mohutná stavba se během pár vteřin sesunula k zemi.

Výška 73 metrů, věk 133 let

Od nevšední události, kterou zpovzdálí sledovaly stovky lidí, uplynulo v těchto dnech přesně deset let, komín v areálu starého cukrovaru v Lenešicích se odporoučel k zemi 16. května 2013. Předtím tam stál 133 let, tedy od roku 1880. Na výšku měřil 73 metrů a vyšší než on v kategorii oktagonálních (osmibokých) komínů byl v ČR už jen komín v Mladé Boleslavi, měřící o jeden metr více; ten byl původně vybudovaný jako součást textilní továrny a později spadal do komplexu budov Škoda Auto.

Aktuálně je v ČR přes 11 tisíc komínů

„Aktuálně je v ČR asi 8000 továrních komínů, z nich je přibližně polovina cihelných a z těch je jen asi 600 starších více než sto let,“ uváděl zajímavá data článek na webu fabriky.cz, aktualizovaný naposledy v roce 2011. V jeho výčtu je lenešický komín stále ještě uváděn jako druhý nejvyšší. Dnes už je situace jiná, jak konkrétně v Lenešicích, tak i třeba v celkovém počtu komínů. Aktuální statistika „komínové databáze“ uvádí, že komplet v celé ČR k roku 2022 bylo evidováno 11 630 komínů. Kdyby se sečetla celková výška všech těchto těles do jednoho čísla, dostali bychom se k hodnotě 687 kilometrů, popsal web komínářů.

Za pět vteřin z komína zbylo 2500 tun suti

Jak vypadal zásah v Lenešicích? Vedli ho odborníci střelmistři Petr Mikula a Dušan Nekarda z ústecké firmy Demstav (Demolice staveb). Pracovníci firmy komín obešli, na vhodných místech v soklu a stěnách vyvrtali zhruba osmdesát otvorů, část zvenčí, část i „zevnitř“, do nich vložili plastickou trhavinu, které bylo celkově 24 kilogramů. Pak už jen komín „na dálku“ odpálili. Ten se „v klidu“ a skoro neslyšně sesul k zemi, bez jakýchkoli problémů a přesně na místo ve vyklizené bezpečné zóně, které střelmistři určili. Za pět až osm vteřin bylo po všem. Z komína zbylo asi 2500 tun suti, hasiči pár desítek minut po odstřelu ještě kropili trosky vodou z hadic ze stříkaček, aby se prach co nejméně šířil do okolí.

Střelmistr pomohl zbourat komíny i v Žatci, Lounech či Tuchořicích

Střelmistr Petr Mikula je na podobné zásahy „profík“, v oboru pracuje již od 80. let minulého století a jenom po roce 2000 kromě demolic i jiných staveb „složil“ v celé ČR kolem čtyřiceti velkých komínů. Během let pracoval i jinde v okrese Louny – v Žatci například odstřelil starý komín v areálu kasáren nebo v bývalé kotelně v ulici U Hřiště, v Lounech v areálu Evromat, v Tuchořicích dva komíny ve staré cihelně.

Ruiny cukrovaru sloužily dál – pro filmové příběhy

Cukrovar v Lenešicích byl v provozu od roku 1880, vydržel zhruba sto let, ale pak skončil v roce 1982. Od té doby objekty jen chátraly, komín šel k zemi v roce 2013. Co se s areálem dělo potom? Zdá se to jen těžko uvěřitelné, ale ruiny cukrovaru našly své dobré uplatnění a pár let ještě sloužily dál. Nikoli k výrobě cukru, ale k umění a zábavě. V dalším období si je totiž oblíbili filmaři, a to především z Německa. Polorozbořený starý zchátralý areál se skvěle hodil jako kulisa do příběhů, které se odehrávaly v prostředí německých měst, postižených mnoha vlnami bombardování na konci války. Tyto filmy a rovněž televizní seriály z této doby jsou u diváků v posledním desetiletí stále velmi oblíbené a v ruinách cukrovaru se jich točilo hned několik. Jeden z německých seriálů s dějem z poválečných let, nafilmovaný právě v Lenešicích, měl zajímavý název: Žebřík do nebe. Skoro jako by i on chtěl trošičku připomenout památku stoletého a sedmdesátimetrového komínového velikána, který už se z našeho světa odporoučel.

ČTĚTE TAKÉ: Most už je minulostí, stoletá služba skončila. Teď je místo nad řekou prázdné, nový nástupce půjde nahoru v září

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Roztrhané šaty, celá od bahna, vlasy plné chrastí. Ale přežila jsem, děkuji Bohu. Lidé popisovali na katastrofu na Blšance

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: koně se splašili ve Stebně i Domoušicích. Vozkové utrpěli těžké úrazy hlavy, jeden zemřel

(na snímcích: příprava a odstřel komína v Lenešicích v květnu 2013. Foto Petr Mikula)