Hřbitovy jsou otevřeny déle. Na své blízké vzpomíná při dušičkách až 80 % obyvatel

Louny, Žatec, Postoloprty – V Lounech a Žatci je městský hřbitov nyní otevřen pro veřejnost až do 19 hodin, v Postoloprtech to „na dušičky“ bude do 18 hodin. Města ve spolupráci se správci hřbitovů v období kolem dne Památky zesnulých (2.11.), kdy lidé velmi vzpomínají na své blízké, kteří už z tohoto světa odešli, tradičně prodlužují otvírací dobu na hřbitovech, aby pozůstalí mohli přijít upravit hroby a tiše zavzpomínat.

V Lounech je prodloužená doba až do 10. listopadu

V Lounech jsou hřbitovy tři a všechny jsou nyní v dušičkovém období otevřeny od 8 do 19 hodin. Tato „delší“ provozní doba platí až do 10. listopadu. Od dalšího dne, 11. 11., potom začne platit „zimní“ otevírací doba vždy od 8 do 17 hodin, a to až do konce února. Technická správa města Loun kromě tří hřbitovů ve městě pečuje i o dva menší v Brlohu a Nečichách, ale ty se nezamykají a jsou tedy otevřeny víceméně pořád.

V Žatci až do dušiček je hřbitov otevřený do 19 hodin

Stejná rozšířená provozní doba platí nyní na hřbitově v Žatci. Místo posledního odpočinku je otevřeno od 8 do 19 hodin, tento režim platí již od 27. října a skončí 2. listopadu, v den „dušiček“. Hřbitov je jinak během roku otevřen pro veřejnost od dubna do září vždy od 7 do 20 hodin a od října do března je to od 8 do 17 hodin.

V Postoloprtech budou „dušičky“ prodloužené do 18 hodin

V Postoloprtech byla rovněž otvírací doba hřbitova prodloužena již o posledním říjnovém víkendu, lidé mohli hroby svých blízkých navštívit od 7 do 19 hodin, tehdy platila ještě tato říjnová provozní doba. V den Památky zesnulých bude hřbitov otevřen od 7 do 18 hodin. Hřbitov je jinak otevřený od listopadu do dubna vždy od 8 do 17 hodin, na jaře a v létě pak platí provozní doba 7-19 nebo 7-20 hodin.

Tržby za květiny a svíčky jsou až kolem dvou miliard

V období Památky zesnulých se na hřbitovy vydává až 80 % obyvatel ČR a další zavzpomínají na blízké případně nějakým jiným způsobem, například zapálí svíčku doma, pokud už sami mají horší zdravotní stav a nemohou třeba dobře chodit. Každoročně na hřbitovy během dušiček přijde kolem 80 % Čechů a jenom zhruba 10 % obyvatel tento den a tradici vzpomínání na blízké úplně ignoruje, informovala letos na konci října TV Nova. Lidé v průměru za květiny, svíčky či jiná světla a další výzdobu na hrob při jednom nákupu utratí částku mezi 100-500 korunami, takže období Památky zesnulých přináší velké tržby i obchodníkům. V celé ČR to jsou každý rok při „dušičkách“ až dvě miliardy korun, dodala TV Nova.

(na snímku nahoře: hřbitov v Žatci. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Je to náročné i pro mě, někdy se zalezu někam vybrečet, říká Milena Liptáková. Na Lounsku odříkala už tisícovku smutečních proslovů