700 diváků v Žatci, 600 v Postoloprtech, další stovky v Jimlíně. Teď se kinematograf poprvé představí v Libčevsi

Lounsko, Žatecko – Sedm stovek návštěvníků v Žatci, skoro šest set v Postoloprtech a další stovky na zámku v Jimlíně – taková je „bilance“ letního putování oblíbeného Kinematografu bratří Čadíků s tradičním prázdninovým promítáním českých filmů pod širým nebem se zastávkami u diváků v okrese Louny. A tahle velkolepá letní jízda naším regionem ještě zdaleka nekončí, protože letos nově se mohou na filmy v podání kinematografu přijít podívat také diváci v Libčevsi. Tým pojízdného kina se tam usídlí v areálu u rybníka od soboty (29.7.) a nabídne zájemcům čtyři české filmy.

V Libčevsi bude hodně zábavy, v sobotu jsou i obecní slavnosti

V Libčevsi budou moci lidé vidět filmy Střídavka (29.7.), Princ Mamánek (30.7.), Buď chlap! (31.7.) a Přání k narozeninám (1.8.). Promítá se vždy od 21.30 hodin. Vstupné je dobrovolné a putuje následně na dobročinné účely. Kino se pak přesune na Litoměřicko – do Štětí a pak do Třebívlic. V Libčevsi budou v sobotu odpoledne zároveň probíhat i obecní Libčeveské slavnosti, mj. s moderátorem Petrem Jančaříkem a kapelou Yo Yo Band, a tak o víkendu tam bude hodně zábavy.

V Žatci přišlo 720 návštěvníků

Promítání filmů v letní atmosféře pod širým nebem stále lidi láká, což dokládá i velký zájem návštěvníků o zmiňovaný kinematograf například právě při zastávkách v Žatci, Postoloprtech a na Novém Hradě v Jimlíně, které jsou jeho tradičními štacemi už více než deset let. „Na čtyři filmy promítané na náměstí v Žatci se přišlo během čtyř večerů podívat 720 návštěvníků. Lidé při dobrovolném vstupném poskytli na charitativní účely 18 213 korun,“ shrnul Tomáš Kassal, mediální pracovník žatecké radnice.

V Postoloprtech dosáhli rekordu

Podobné to bylo v Postoloprtech, kde se kinematograf usadil na čtyři dny v zámecké zahradě v centru městečka. „Diváků přišlo celkem 552 a vybráno na dobročinné účely bylo 15 252 korun. Všechny večery se povedly, bylo i pěkné teplé počasí, což také vedlo k vyšší návštěvnosti. Pro nás to byl zatím pomyslný rekord v počtu diváků za celou dobu, kdy k nám kinematograf jezdí, takže návštěvníkům i pořadatelům a všem pomocníkům děkujeme, jsme spokojeni a máme radost,“ uvedl Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprty. Velký zájem měli lidé o promítání také na nádvoří zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun. „U nás se vybralo na dobrovolném vstupném 26 666 korun. Děkujeme všem návštěvníkům, že dorazili, přispěli a pobavili se,“ sdělil ředitel zámku Josef Kabát.

Loni v celé ČR šlo od diváků letního kina 1,3 milionu na konto Bariéry

Kinematograf bratří Čadíků má v letošní sezoně sedm výjezdních týmů a během prázdnin postupně navštíví zhruba dvě stovky českých a moravských měst a obcí. Na každém místě se zdrží obvykle na čtyři promítací večery. Dobrovolné vstupné putuje na charitu, letos stejně jako loni budou peníze od diváků předány pro konto Bariéry. Minulý rok se takto pro konto díky letnímu promítání v celé ČR podařilo vybrat 1,3 milionu korun. Od roku 1998 to bylo již téměř 20 milionů korun, které tým kinematografu poslal na různé účty organizací, zaměřených na dobročinnost a pomoc zdravotně postiženým lidem.

(na snímku nahoře: tým kinematografu na nádvoří Nového Hradu v Jimlíně. Foto: správa zámku)

ČTĚTE TAKÉ: Kinematograf je opět tady. Ve čtvrtek začíná v Žatci, příští týden pak v Postoloprtech a v Jimlíně, letos poprvé bude i v Libčevsi

ČTĚTE TAKÉ: Každý den více než sto návštěvníků. Kinematograf začal skvěle, v Postoloprtech zůstane ještě dva dny

ČTĚTE TAKÉ: Postava plná lásky k filmům. Jan Jíra z Loun dostal Českého lva za celoživotní přínos kinematografii