Meče, dýky, pády po zádech. Je to náš splněný sen, smějí se kluci šermíři. Diváci jim tleskali v Jimlíně i v Žatci

Jimlín – Řinčení mečů, zlověstné cinkání dýk, výkřiky při fyzicky náročných soubojích a pak i četné krkolomné kaskadérské pády po zádech na zem po prohrané potyčce se soupeřem. Zároveň i pěkné „profesionální“ herecké úsměvy při potlesku a pozdravy pro spokojené diváky. Matěj (17) studuje gymnázium a Vítek (14) chodí ještě na základní školu, ale v rolích šermířů, rytířů a ztvárňování středověkých námětů před publikem si počínají jako ostřílení staří mazáci. Před týdnem potěšili stovky diváků při atraktivních vystoupeních nejprve na Velký pátek na náměstí v Žatci a potom na Velikonoční neděli na Novém Hradě v Jimlíně.

Hrady, zámky i natáčení filmu

Historickému šermu a tematice rytířů a středověku se věnují už od útlého dětství. Společně vystupují ve skupině VíMa, jenom na letošní rok mají u pořadatelů nasmlouvaných prozatím osm představení na různých městských slavnostech nebo historických setkáních na hradech či zámcích v celé ČR. Vystupovali rovněž už několikrát v zahraničí a hráli i ve filmu s docela výstižným názvem Zbojník.

Chtěli jsme být rytíři už hned jako malí kluci

„Na rytíře si hrajeme od té doby, co umíme chodit. Šermíři jsme chtěli být vždycky. Nevím přesně, jak se to stalo, ale vystupování těchto historických postav na hradech a zámcích se nám vždy líbilo a chtěli jsme být jako oni – ti rytíři a šermíři, které jsme jako kluci vídávali. Teď je to pro nás úplný splněný sen. Úplně první vystoupení před publikem jsme měli v roce 2017 na hradě Točník,“ vzpomíná Matěj Kulhavý (17), starší z bratrů ze skupiny VíMa. „Mimochodem – u vás v Žatci a v Jimlíně se nám vystupovalo skvěle! Bylo tam úžasné publikum a krásné prostředí. Na Velikonoce vyšlo i docela příjemné počasí, a tak chodilo hodně diváků. Byli jsme rádi a moc jsme si to užili!“ říká spokojeně Matěj.

Tréninky třikrát týdně, z garáže se stala tělocvična

Oba bratři bydlí v Ostřešanech u Pardubic. Matěj studuje druhý ročník gymnázia a Vítek je v „osmičce“ na základní škole. Pro kluky v jejich věku není historický šerm zrovna moc častý koníček, ale Matěje s Vítkem to moc baví a v dobrém slova smyslu mu úplně propadli. „Věnujeme se mu, jak to jen jde. Trénujeme většinou minimálně dvakrát nebo třikrát týdně. Díky rodičům máme pro to u nás doma i skvělé zázemí. Například s jejich svolením jsme si z garáže mohli udělat tělocvičnu,“ směje se Matěj. Kaskadérské pády, které při vystoupení vypadají velmi náročně a někdy i bolestivě, trénují na žíněnkách.

Táta dříve trénoval judo a pomohl s nácvikem pádů na žíněnkách

„Naše cesta k šermířství v nejmladším věku začala v Chrudimi, kde jsme zprvu chodili na šermířský kroužek. Jak jsme vyrůstali, náš zájem o tento obor stále rostl a jezdili jsme na víkendové workshopy s různou rytířskou a středověkou tematikou, nejčastěji se zaměřením na dlouhý meč a rapír či kord. V začátcích nám pomáhalo s výcvikem a tréninkem mnoho v branži známých a zkušených šermířů, například Martin Tureček, Petr Vytopil, Ondra Drtil, Martin a Vít Matějčík a mnozí další. Já osobně kromě naší dvojice VíMa ještě navštěvuji dvakrát týdně i Pardubický spolek šermířský, který se sice zaměřuje spíš na šerm jako na sport, ale i tak mi zvětšuje zásobu šermířských technik, které se pak dají použít na scéně,“ popsal Matěj Kulhavý. Jeho bratr Vítek zase chodí na dramatický kroužek a díky tomu předvádí kromě šermování i mnoho dalších sympatických hereckých prvků. Jejich tatínek dříve také působil jako dlouholetý trenér juda, což klukům velmi pomohlo k dobrému nacvičování zmíněných pádů na žíněnkách. „Pak už je to všechno jen věcí cviku, trpělivosti a vytrvalosti,“ říká Matěj. Neboli těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Ve výbavě mají několik desítek zbraní

Kolik mají kluci ve výbavě zbraní pro své vystupování? „Dobrá otázka. Je jich dost,“ směje se Matěj. „Dříve jako malí chlapci jsme začínali s dřevěnými maketami, hlavně i z bezpečnostních důvodů. Teď už jsme se ale zařadili do skupiny klasických šermířů a šermujeme se zbraněmi ze železa. Kdybych započítal všechny kordy, meče, štíty, pukléře, dýky a další, které doma máme, určitě se dostanu na číslo kolem dvaceti. U dřevěných zbraní je to ještě minimálně dvojnásobek,“ vysvětlil Matěj Kulhavý.

Šermování i filmování

Bratři ze sdružení VíMa posbírali také už řadu cen – za šermířské choreografie, za zdařilá vystoupení, za dobré scény i nápady. Vystupovali na mnoha hradech, zámcích, městských slavnostech v České republice, dále také i na Slovensku a v Rakousku. Stali se rovněž součástí studentského filmu Zbojník, kde hráli některé akční scény starých bitev i jeden z hlavních soubojů mezi postavami ve filmovém příběhu. Další filmové projekty se chystají, bratři dokonce už teď mají i svůj „šermířský filmový“ kanál na YouTube.

Vážíme se všech příležitostí, šerm nás pohltil a okouzlil

„Jsme moc rádi, že můžeme dělat to, co nás baví, a že se to lidem líbí. Byl to náš sen už od dětství a je skvělé, že si ho teď můžeme plnit. Šerm nás už tenkrát úplně pohltil a okouzlil. Jsme rádi, že to pořád trvá. Vážíme si každé příležitosti. Děkujeme všem divákům, fanouškům a návštěvníkům slavností za podporu,“ vzkázali spokojení bratři Matěj s Vítkem.

(na snímcích: Matěj s Vítkem při vystoupení v Jimlíně. Foto Libor Želinský /3/ a skupina VíMa /1/. )