Pomník v Postoloprtech se bude stěhovat. Ve městě by mohly přibýt i nové zajímavé sochy
Postoloprty – Pomník připomínající památku obětí fašismu v Postoloprtech se bude stěhovat. V současnosti je umístěn na židovském hřbitově, který se zamyká, a památník tak pro veřejnost není volně přístupný. Město ho nechá přesunout do parčíku v Tyršově ulici poblíž hřbitova a sídla Služeb města Postoloprt.
Pomník by měl být více na očích, nikoli zamčený
Na konci dubna tuto změnu schválila rada města. Přestěhování pomníku navrhla tajemnice městského úřadu Jana Fišerová. „Bývalý židovský hřbitov je celý rok zavřený a odemyká se jen v den, kdy se k pomníku při různých výročích či jiných příležitostech pokládají květiny. O přestěhování město uvažovalo už několik let, ale vždy zůstalo jen u té úvahy. Letos jsem to tedy předložila jako námět k jednání rady města, ať radní rozhodnou, jestli pomník zůstane, tam kde je, anebo ho necháme přemístit. K přestěhování mě vedla myšlenka, že pomník připomínající boj proti fašismu by měl být lidem na očích, a ne někde zamčený,“ uvedla na dotaz naší redakce Jana Fišerová.
Pro přestěhování hlasovali čtyři radní
Rada města schválila přestěhování pomníku čtyřmi hlasy z celkových pěti členů, jeden z radních nebyl v daném momentě na schůzi přítomen.
Oldřich a Božena by kromě náměstí mohli být i v parku – jako sochy v životní velikosti
To ale nebyl jediný návrh Jany Fišerové, týkající se kamenných památek či uměleckých děl a vznesený na uvedené schůzi. Dalším je socha, která ještě není ani vytvořena: mělo by jít o sochu zobrazující setkání knížete Oldřicha a pradleny Boženy, jež by byla umístěna v zámeckém parku. „Sousoší by ztvárňovalo obě postavy dávné české historie v životní velikosti. Navazovalo by na připravované změny na hlavním náměstí, kde má být po velké rekonstrukci také vytvořen v dlažbě obraz Oldřicha a Boženy a náměstí po nich bude nově i pojmenováno,“ vysvětlila tajemnice. Rada města o tomto jejím návrhu zatím nehlasovala, ale zařadila ho mezi zaznamenané podněty a vedení města se jím bude v budoucnu ještě zabývat.
Autor dějin města o rozsahu přes tisíc stran, tvůrce lepenkového modelu Prahy…
„Pro budoucnost mám v hlavě i další osobnosti, které by bylo možné nechat ztvárnit jako sochy, a ty potom po diskuzi umístit někde na vhodném místě ve městě. Například Emil Mendel, který sepsal rozsáhlé dějiny Postoloprt v němčině a jeho dílo má 1374 stran. Nebo Anton Langweil, což je knihovník, který vytvořil lepenkový model Prahy a narodil se v Postoloprtech. Nápadů mám víc, osobně mám sochy moc ráda, a když někam vycestuji, vždy je vyhledávám. Mohli bychom nějaké mít i u nás ve městě,“ dodala další zajímavosti Jana Fišerová.
(snímek nahoře: zamčený židovský hřbitov v Postoloprtech. Foto: Václav Hříbal)
ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů
ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zchátralý zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt