Válečné muzeum podle tradice otevře k výročí květnových dní. Potýkalo se s krizí, pomohli i dárci ve sbírce

Libočany – Ještě v únoru a v březnu majitel uvažoval o ukončení provozu Válečného muzea v Libočanech kvůli stále rostoucím velkým nákladům na provoz. Konec dokonce už i oznámil na sociálních sítích. Potom se ale situace trochu zlepšila, pomohli i někteří fanoušci muzea a příznivci vojenské historie ve veřejné sbírce. O nadcházejícím víkendu, kdy se při státním svátku bude připomínat výročí konce druhé světové války a osvobození naší země od fašistické okupace, bude tedy muzeum pro návštěvníky otevřeno, přesně jak velí jeho tradice a zaměření.

V sobotu i v neděli v den svátku 8. května je otevřeno od 10 hodin

„Muzeum bude otevřené pro všechny zájemce v sobotu 7. i v neděli 8. května, každý den vždy od 10 hodin. Výročí osvobození proběhne tentokrát v trochu komornějším duchu, ale máme nové výstavní prostory i nové exponáty, občerstvení bude také zajištěno, takže velmi rádi uvítáme všechny zájemce o vojenskou historii i o naše muzeum,“ uvedl Martin Chrenko, provozovatel muzea v Libočanech u Žatce.

Přípravné práce trvaly dva roky

Muzeum ve starším domě na libočanské návsi v zatáčce u mostu přes Liboc vytvořil spolu s kamarádem Petrem Darebným a několika dalšími pomocníky na začátku roku 2019. Přípravné práce předtím trvaly zhruba dva roky. V květnu 2019, rovněž při výročí osvobození, bylo poprvé oficiálně otevřeno pro veřejnost. Martin Chrenko sám aktivně pracuje u české armády, slouží u vzdušných sil.

Velkou prověrkou byla pandemie a pak růst cen energií

Provoz muzea ovšem není jednoduchý, rozhodně to není žádná výdělečná záležitost a nejde ji provozovat jako „podnikání“ se ziskem. Majitel se věnuje muzeu a jeho vedení spíš jako koníčku. Během uplynulých tří let se muzeum muselo vypořádat s několika krizemi, například se skoro dvouletým obdobím pandemie koronaviru, kvůli čemuž řadu měsíců nemohli přicházet žádní návštěvníci. Další značnou „prověrkou“ byl stálý růst cen energií, zejména plynu a elektřiny, který začal loni v listopadu a trvá prakticky pořád. „Muzeum bylo vytápěné plynem, ale ty náklady byly neúnosné. Od ledna jsem tedy nechal plyn odpojit a řešili jsme komplet celý systém vytápění muzea, rozhodli jsme se ho předělat. Velmi mi pomohli lidé a přátelé, kteří poslali finanční dary na udržení provozu muzea ve veřejné sbírce na transparentním účtu. Vybralo se asi 17 tisíc korun, což nám jako muzeu pomohlo zaplatit přibližně polovinu nákladů na nutnou přestavbu vytápění. Moc všem děkuji za vaši podporu pro muzeum,“ vzkázal Martin Chrenko.

Lidé chtěli pomoci, navrhli udělat sbírku

Do veřejné sbírky se lidé zapojili poté, kdy muzeum letos v březnu oznámilo, že bude muset ukončit provoz kvůli vysokým nákladům. Někteří jeho příznivci vyjádřili přání, ať majitel záměr přehodnotí a muzeum pokračuje, a padl i návrh na možnost vytvoření veřejné sbírky. Sbírka pak opravdu vznikla a našla se řada dárců, kteří poslali peníze a snaží se tak pomoci udržet muzeum v provozu.

Poprvé otevřeno bylo muzeum před třemi roky

Muzeum bylo otevřeno v květnu 2019 a jen za prvních 12 měsíců provozu ho navštívilo zhruba 1600 lidí. I toto období už bylo ke konci ovšem poznamenáno epidemií koronaviru, jinak by návštěvnost byla ještě vyšší. Návštěvníci ve Válečném muzeu mnohou vidět vojenská vozidla, zbraně, figuríny vojáků v uniformách, polní výzbroj, řadu map, fotografií a dalších dokumentů. Většina exponátů se váže k období druhé světové války. V uplynulé zimě si přijela jeden den prohlédnout neobvyklé muzeum také současná ministryně obrany Jana Černochová, která pak navštívila i vojáky v žateckých kasárnách.

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

ČTĚTE TAKÉ: Oslava sto let republiky stále doznívá. Masarykův dvojník dostal medaili od města Loun

(na snímku nahoře Martin Chrenko vlevo u figurín v muzeu, dole současná podoba některých exponátů a vzpomínka na výročí osvobození v květnu 2019. Foto Válečné muzeum Libočany /4/ a Libor Želinský /1/.)