Úspěšný film Zátopek se stopou ze Žatce i Loun bude mít televizní premiéru už za pár dní. ČT ho odvysílá na Nový rok

Louny, Žatec, ČR – Úspěšný film Zátopek o fenomenálním českém atletovi Emilu Zátopkovi, který se zčásti natáčel na stadionu v Lounech a v němž důležitou roli jedné z vedlejších postav hrál i běžec Petr Kořán žijící v Žatci, budou moci v televizní premiéře už brzy vidět diváci v celé ČR. Česká televize ho odvysílá „v prestižním termínu“, kdy tradičně uvádí významné české filmové novinky: bude to na Nový rok, 1. ledna 2023, večer po 20. hodině.

Televize bude slavit 70 let

Česká televize to potvrdila tento týden v tiskové zprávě, v níž představila své záměry a nově uváděné pořady pro období zimní a jarní sezony v roce 2023. „Nový rok rozběhneme televizní premiérou snímku Zátopek. Příští rok bude Česká televize slavit 70 let od začátku vysílání. Jubileum chceme spolu s diváky oslavit nejlepšími kultovními pořady, ale i řadou premiér. Bude to několik nových seriálů i dalších pořadů, a pokud jde o filmové fanoušky, pro ty bude během roku připraveno k uvedení hned sedmnáct nových snímků včetně Zátopka, na nichž se koprodukčně podílela Česká televize,“ uvedl ředitel České televize Petr Dvořák.

Dva skvělí atleti a celoživotní manželé

Snímek Zátopek bude v televizní premiéře uveden na programu ČT 1. Film získal Českého lva, byl oceněn jako nejlepší film za rok 2021. Režisérem je David Ondříček, v hlavních rolích září Václav Neužil a Martha Issová, která ztvárnila Danu Zátopkovou, manželku slavného běžce, jež byla rovněž velmi úspěšnou sportovkyní a stejně jako její muž reprezentovala Československo také na několika olympiádách.

Film se natáčel na velodromu v Lounech, důležitou vedlejší roli belgického běžce odehrál voják a sportovec ze Žatce

Úspěšný film Zátopek je výrazně spojen s lidmi i místy z okresu Louny. Na jaře 2019 se některé scény natáčely na bývalém cyklistickém stadionu v Lounech. Lounský velodrom se pro účely filmu změnil na stadion ve Zlíně na začátku 40. let minulého století, kde mladý Zátopek tehdy trénoval a závodil na samém začátku své kariéry, když ještě pracoval v továrnách Baťa. Velmi důležitou roli při natáčení snímku na různých místech ČR sehrál také Petr Kořán (40), voják z povolání a zároveň milovník běhu ze Žatce, který dostal od tvůrců za úkol ztvárnit belgického olympijského závodníka a velkého Zátopkova soupeře Gastona Reiffa. „Natáčení jsem si užíval, velmi mě to bavilo, byl jsem moc rád, že mi režisér a další členové štábu dali takovou příležitost. Budu mít z toho krásné vzpomínky na celý život. A vlastně jsem byl i jediný, kdo v celém filmu Zátopka předběhl – ale bylo to jen proto, že to tak režisér chtěl,“ smál se Petr Kořán, sympatický chlapík, který letos v únoru ochotně odpověděl na otázky naší redakce.

Film má skvělé hodnocení u diváků i odborných kritiků

Film se natáčel v roce 2019, premiéra byla potom několikrát odložena kvůli opakovaným vlnám epidemie Covid-19, kvůli nimž byla zavřená kina. Poprvé byl uveden až v srpnu 2021. Za tentýž rok dostal i ocenění Český lev – nejlepší film roku. Kladně ho hodnotí i diváci – na webu ČSFD.cz má snímek nyní hodnocení 79 % a patří mezi nejúspěšnější české snímky vzniklé po roce 1990.

ČTĚTE TAKÉ: Byl jsem jediný, kdo ve filmu Zátopka předběhl, směje se Petr ze Žatce. Zahrál si v nejlepším snímku roku o slavném sportovci

ČTĚTE TAKÉ: Film o slavném běžci: diváci po premiéře tleskali vestoje. Scény se točily i na stadionu v Lounech

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný seriál Ochránce: v jeho čtvrtém dílu si „zahrálo“ také město Louny a kopce Středohoří

(na snímcích: Petr Kořán ze Žatce /vlevo/ s Václavem Neužilem, který hrál Emila Zátopka. Dole je scéna natočená na stadionu v Lounech. Foto archiv Petra Kořána a Falcon a.s. – film Zátopek)