Sezona dravců začala. Na Nechranicích jsou desetitisíce štik i candátů, rybáři je vysazují skoro každý rok

Nechranice, ČR – Prázdniny se rozjely a jen pár dní před nimi startuje také oblíbená část roku pro mnoho sportovních rybářů v celé ČR – sezona povoleného lovu dravců. Pro štiky, candáty, sumce, boleny a další mohutné a silné ryby končí období hájení a rybáři se s nimi znovu mohou „pustit do křížku“ a díky tomu i získávat často nezapomenutelné zážitky.

Bašta dravců na Nechrankách

Tradiční „baštou dravců“ a vyhlášeným skvělým revírem pro jejich rybolov je i přehrada Nechranice, ležící na Ohři zhruba na půli cesty mezi Žatcem a Kadaní. Dravých ryb jsou v ní ukryty bez přehánění desetitisíce kusů. Nejvíce zastoupené mezi nimi jsou candáti a štiky. A i sami rybáři, sdružení do odborné zájmové organizace, o tyto ryby pečují, udržují jejich stavy, do přehrady často vysazují jejich mladé jedince. „Naposledy nyní v červnu jsme vysadili necelých 50 tisíc kusů mladých candátů, rybiček ještě o velikosti jen kolem 4 centimetrů. To je nejmenší vysazovaná velikostní kategorie, je ještě hodně zranitelná, a proto je nutné ji umístit primárně do vhodných vod, kde mají tyto malé ryby k dispozici jak velké množství potravy, tak i dostatek úkrytů s ohledem na zaplavené příbřežní oblasti. Velmi vhodná je z tohoto pohledu právě přehrada Nechranice,“ vysvětlil Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu – severočeského územního svazu.

Malé štiky se požírají mezi sebou jako zběsilé

Letos v květnu v mnoha různých vytipovaných revírech na severu Čech i včetně Nechranické přehrady severočeští rybáři postupně vysadili také více než 147 tisíc malých rybek štiky obecné. Tito malí „dravečci“ měřili v průměru jen od tří do sedmi centimetrů. „Ač jsou ještě i jen takto malé, už v tomto věku a velikosti mají neobyčejnou chuť k jídlu, dravost a spoustu energie k útokům na jiné ryby. Velmi ochotně se i požírají navzájem, kanibalismus je u štiky velmi rozšířený. S tím je potřeba počítat i při vysazování a je nutné nedávat mnoho kusů malých štiček na jedno místo, jinak se pohubí navzájem mezi sebou. Je nutné je vysadit na co nejvíce různých míst,“ doplnil další zajímavosti Jan Skalský. Štika je zároveň naše nejrychleji rostoucí ryba. Když má vhodné prostředí a dostatek potravy, dokáže už za první rok života vyrůst na délku přes půl metru.

Rybáři každý rok uloví v průměru na Nechranicích čtyři tisíce štik s lovnou mírou

Každý rok rybáři jenom na Nechranicích uloví v průměru kolem čtyř tisíc štik s lovnou mírou, které zaznamenají do svých záznamů o úlovcích a mohou si je odnést domů. Nejmenší lovná míra štiky je nyní 60 cm. Pokud rybář chytí štiku s menší mírou, musí ji pustit zpět do přehrady. Průměrná váha jedné ponechané štiky je kolem 2,3 kilogramu. Ale v přehradě jsou samozřejmě i kapitální kusy. Jedním z největších úlovků byla štika o váze 17,5 kilo a délce 129 cm. V roce 2018 ji zdolal Jiří Ruml z Chomutova. A kapitální rybě pak daroval život, spokojenému rybáři stačil jen neopakovatelný pěkný zážitek a fotka. Po pořízení snímku putovala majestátní štičí královna zpátky do svých úkrytů pod hladinou přehrady.

ČTĚTE TAKÉ: Kapřík u Podbořan putoval zpátky do vody. Rybáři si užívají léta, v ČR jich jsou statisíce

ČTĚTE TAKÉ: Loďka byla nacpaná odpadem až po okraj. Osmdesát pomocníků vyčistilo břehy Nechranic

(na snímcích: rybáři se svými štikami při „sezoně dravců“: shora dolů Zbyněk Horváth, Michal Kuneš a Jiří Ruml, který ulovil jednu z královen Nechranic a pak jí zase daroval život. Foto archiv rybářů)