Jsou tady první letošní vánoční trhy: v sobotu je pořádá stylová kavárna na hradbách u husitské bašty

Žatec – Možná úplně první vánoční trhy v letošním roce na území okresu Louny jsou připraveny již na tuto sobotu (25.11.) v Žatci. Uskuteční se v prostorách kavárny La Belle Époque ve Dvořákově ulici. Dříve v tomto památkovém objektu působila restaurace Na Baště, potom byl podnik řadu let uzavřený. Stylová kavárna s barem a přes léto hlavně s pěkným posezením na terase na hradbách je v provozu od letošního července.

Název přišel z Prahy i s vývěsním štítem

„Nechceme nikoho děsit, ale Vánoce jsou tu cobydup. A tak se přijďte podívat na naše trhy a načerpat sváteční atmosféru, možná si odnesete i něco zajímavého pro někoho blízkého pod stromek,“ zvou pořadatelé. Podnik La Belle Époque provozují sourozenci Dagmar a Jindřich Machovi. Odkud dostal takové neobvyklé jméno? „Je to podle jedné restaurace v Praze. Chodili jsme do ní dříve asi sedm let, byla naše velmi oblíbená. Když potom ukončila činnost, poprosili jsme jejího majitele, jestli by nám nedal něco z ní na památku ­– a on nám věnoval štít s nápisem a francouzským názvem restaurace. Někdy v té době jsem si říkala, spíš ještě v nadsázce, až jednou otevřeme nějaký náš podnik, bude se jmenovat stejně a tu ceduli tam použijeme. Tehdy mě nenapadlo, že se to vážně splní,“ uvedla na dotaz naší redakce Dagmar Machová.

Cílem je vytvořit příjemné místo k setkávání lidí

Kavárna začala letos o prázdninách původně jako letní terasa, vnitřní prostory pak otevřela po úpravách v říjnu. „Pořádáme tu různé hudební koncerty, přednášky, tvůrčí dílny, kulturní události. Chceme působit jako příjemné místo k setkávání lidí v Žatci. A předvánoční čas je k tomu jedna z ideálních příležitostí, a tak pořádáme naše první trhy,“ vysvětlila Dagmar Machová. Návštěvníci se tedy nyní v sobotu kromě stánků s různým stylovým zbožím mohou těšit i na svařák a další občerstvení, připravena jsou i kulturní vystoupení sboru ze ZUŠ Žatec. Vánoční trhy budou v kavárně probíhat od 12 do 16 hodin.

Další vánoční trhy budou i v prosinci

„Už v říjnu při prvním otvírání vnitřních prostor a jejich podzimní výzdobě jsme měli docela pěknou návštěvu, hodně účastníků i spokojených ohlasů, a tak věřím, že se povedou i vánoční trhy,“ říká Dagmar. Další vánoční trhy pak budou v kavárně pokračovat i v sobotu 2. prosince. V prosinci je na místě v plánu také například i koncert písničkáře Václava Koubka, podnik bude pro zájemce otevřený i na Štědrý večer i na Silvestra. Ke konci ledna v něm na besedě se zájemci vystoupí novinář Tomáš Etzler, bratr herce Miroslava Etzlera, a bude vyprávět o svých zážitcích ze žurnalistického působení v Číně, o němž napsal i knihu.

(na snímku nahoře: takhle vznikala zhruba před měsícem podzimní výzdoba v prostorách kavárny v Žatci. Teď v ní už zavládne předvánoční atmosféra. Foto La Belle Époque Žatec)