Zastupitelé rozhodli: město Postoloprty má zájem koupit zámek do svého vlastnictví
Postoloprty – Zastupitelé v Postoloprtech po více než půl roce příprav a zvažování různých možností učinili v červnu důležitý krok, který by mohl být zapsán v historii města: rozhodli o tom, že město má zájem koupit do svého majetku nejvýznamnější památku na území Postoloprt – barokní zámek z počátku 17. století, který je ale v současnosti značně zdevastovaný.
Kupní cena přibližně 11-13 milionů
Kupní cena by se měla pohybovat zhruba kolem částky 11-13 milionů korun, potvrdil ji i nedávný znalecký posudek. S vlastnictvím zámku je ovšem spojená i povinnost o něj pečovat, což v současnosti i znamená zajistit v blízké budoucnosti nutné opravy. Památka po desítkách let chátrání potřebuje rekonstrukci, což jsou investice za stovky milionů korun. Zastupitelé zatím schválili jen první krok: záměr města památku koupit. Město tím zareagovalo na nabídku, kterou majitelé zámku poslali na postoloprtskou radnici poprvé loni v říjnu, kdy nabídli památku městu k odkoupení. Definitivně ale obchod ještě uzavřen nebyl. Město bude dál ještě jednat s majiteli a jejich právníky o podmínkách smlouvy. Zámek je přitom i ve veřejné nabídce prodeje pro další možné uchazeče o vlastnictví, takže se stále teoreticky může stát i to, že by ho majitelé mohli prodat i někomu jinému než městu, pokud by se nějaký takový zájemce našel a nabídl by vlastníkům výhodnější finanční podmínky.
Značný finanční závazek i odpovědnost do budoucna
Případná koupě zámku představuje pro město značný finanční závazek i odpovědnost na mnoho budoucích let. Zastupitelé se složitému tématu věnovali na několika pracovních neveřejných jednáních, a i samotnému hlasování o záměru koupit či nekoupit na červnové veřejné schůzi předcházela přibližně hodinová diskuze s argumenty pro i proti. V debatě se pro koupi zámku vyslovili například zastupitelé Hana Elsnicová nebo Karel Srbecký, proti byl Miloslav Fišer.
Pomoci mohou dotace i agentury, které pomáhají se záchranou památek, uvedla Hana Elsnicová
„Byla bych ráda, kdyby zámek byl v majetku města. Stojí uprostřed zámecké zahrady, která už je také v našem majetku. Nechtěla bych se dočkat toho, že zámek bude vlastnit někdo, kdo s námi nebude spolupracovat a kdo bude třeba dělat ve městě špatné věci, které my nepotřebujeme,“ uvedla Hana Elsnicová, která je i členkou rady města. „Nabídku máme od loňského roku, tyto věci bychom neměli už dlouho odkládat, aby zámek nekoupil ještě někdo jiný. Už jsem tomu věnovala dost svého času, navštívila jsem památkový úřad, jednala s lidmi i menšími obcemi, kteří si vzali podobné památky do svého vlastnictví. Existují agentury, které pomáhají se záchranou historických památek, existují i dotace k tomuto účelu. Město by jich mohlo využít, nemusí být na všechny investice úplně samo,“ dodala Hana Elsnicová.
Je to jedinečná příležitost, říká Karel Srbecký
„Pro mě neexistuje jiná varianta, než aby zámek vlastnilo město. Máme teď jedinečnou příležitost. Po letech, kdy chátral a nebyl náš, museli jsme se na to dívat a nemohli to moc ovlivnit, ho teď můžeme koupit jen za pár korun. O kus dál na náměstí chystáme investice mnohem větší. Jsem jednoznačně pro nákup do majetku města, klidně ho koupím pro naše děti, ať si příští generace lidí ve městě o něm rozhodne dál, jak bude chtít ona,“ uvedl zastupitel Karel Srbecký. Poděkoval také Haně Elsnicové za čas a jednání, která vedla kolem tématu zámku.
Jsem proti, pro město je to ekonomická sebevražda, míní Miloslav Fišer
Proti záměru koupit zámek se vyslovil zastupitel Miloslav Fišer. Poukázal hlavně na vysoké finanční náklady, které bude muset město zajistit, pokud památkovou nemovitost koupí. „Ceny stavebního materiálu stoupají o 50 až 150 %, tato tendence bude setrvávat. Mluvil jsem s šéfem jedné velké stavební firmy, mluvil jsem s architektem, který dělal rekonstrukci domu pod dohledem památkářů, a oba řekli, že koupit zámek, aniž bychom na to měli připravené peníze a věděli, jak se zámkem dál nakládat, je ekonomická sebevražda pro celé město. Myslím si to od začátku a v tuto chvíli jsem proti tomu, aby město vlastnilo zámek,“ uvedl Miloslav Fišer.
Město zřejmě nechá zřídit transparentní účet pro případné dary na pomoc zámku
V debatě padl i zajímavý návrh zřídit transparentní účet a na něm shromažďovat prostředky určené pro záchranu zámku – třeba i od dárců z řad občanů, firem nebo i dalších institucí. Původně s ním přišel právě Miloslav Fišer s dalším dílčím návrhem, že až v momentě, kdy bude na účtu 50% z částky odhadované na rekonstrukci zámku, teprve pak by mohlo město zámek koupit a dodat druhou potřebnou polovinu. Postupně se však několik dalších zastupitelů přiklonilo obecně k myšlence nějaký takový účet zřídit a vyzvat veřejnost a kulturní instituce k možné podpoře zámku. „Můžeme k tomu rozjet i různé happeningy, benefiční akce, sbírky, máme tu spolek Porta Apostolorum, určitě řada lidí ráda přispěje a nemusí být jen z Postoloprt,“ uvedl Karel Srbecký.
Záměr koupit zámek schválilo čtrnáct zastupitelů z celkových patnácti
Při hlasování potom čtrnáct zastupitelů z celkových patnácti schválilo záměr města koupit postoloprtský zámek. Stejným počtem hlasů potom zastupitelé ještě v dalším usnesení pověřili starostu, aby zajistil všechny potřebné podklady směřující ke koupi zámku do majetku města. Město Postoloprty tedy potvrdilo svůj záměr koupit významnou památku do svého vlastnictví. Než bude skutečně uzavřena kupní smlouva, potrvá to určitě ještě nejméně několik měsíců.
(snímek nahoře: pohled na postoloprtský zámek letos na jaře. Foto: Stanislava Mrázová)