Zavedení eura v ČR: senátor Ivo Trešl a poslanec Michal Kučera jsou pro, naopak poslanec Pavel Růžička je proti

Louny, Postoloprty, Rakovník, ČR – Dvacet let už jsme členskou zemí EU, ale k přijetí společné měny euro jsme za tu dobu v čele s našimi politiky, ekonomy a úředníky nepodnikli prakticky žádné kroky. Debatu o rozhýbání potřebných postupů a procesů na začátku ledna znovu rozjel prezident ČR Petr Pavel ve svém novoročním projevu, který se zároveň postavil za co nejrychlejší zavedení společné evropské měny v ČR. Jak se na téma dívají poslanci a senátor, zastupující v parlamentu voliče z okresu Louny? Jak se obecně k problému staví veřejnost podle posledních průzkumů?

Dva zákonodárci pro a jeden proti

Ze tří zákonodárců, zastupujících náš region v Parlamentu ČR, jsou dva pro přijetí eura a jeden naopak je proti a dává přednost ponechání české koruny. Senátor Ivo Trešl (STAN) a poslanec Michal Kučera (TOP 09) se vyslovili pro přijetí společné evropské měny, zatímco poslanec Pavel Růžička (ANO) má k přijetí eura negativní vztah.

Euro by u nás mohlo být už kolem roku 2028, říká senátor Ivo Trešl

„V ekonomických otázkách i v problematice eurozóny sice nejsem žádný velký odborník, jen spíš něco jako poučený laik, ale z informací, které mám, a z vlastních pocitů jsem spíše zastáncem přijetí eura. Myslím si, že jako členská země Evropské unie bychom časem určitě měli přijmout společnou evropskou měnu. Podle mého názoru a všeho, co o tom vím, by se to mělo dát zvládnout zhruba kolem roku 2028. Byl by to úkol už pro příští vládu. Já jsem určitě pro, ale zároveň si myslím i to, že s přijetím eura jako naší nové měny by měla ještě před zavedením vyslovit souhlas většina občanů České republiky. Tento předpoklad v současnosti zatím naplněn není a v předávání potřebných myšlenek a argumentů veřejnosti bude potřeba udělat ještě velmi mnoho práce,“ uvedl na dotaz naší redakce Ivo Trešl (51), lékař z Rakovníka, který je senátorem za volební obvod Louny od podzimu 2020.

Jsem pro euro, koruna nás neuchrání od inflace, uvádí Michal Kučera

Přijetí eura podporuje také Michal Kučera z Loun (55), který je poslancem Sněmovny od podzimu 2021. „Samozřejmě jsem pro přijetí eura. Moje strana TOP 09 dlouhodobě prosazuje rozpočtovou odpovědnost, což je i zásadní krok ke splnění podmínek pro přijetí eura. Euro je přínos pro český průmysl, který je z 80 % exportní a většinou už v eurech obchoduje. Minulý rok jsme měli jednu z nejvyšších inflací v Evropě a tehdy bylo na tom dobře vidět, že česká koruna nás od inflace neochrání. Tím padá i argument některých lidí, kteří euro odmítají, že je podle nich výhodné mít českou korunu.“ Michal Kučera svůj názor vyjádřil na začátku letošního ledna v anketě mezi poslanci, kterou uspořádal web Seznam Zprávy.

Můj postoj k euru je negativní, Evropa také nemá společnou armádu, míní Pavel Růžička

Naopak Pavel Růžička z Postoloprt (53), který je poslancem Sněmovny již od roku 2017, tedy druhé volební období po sobě, není příznivcem přijetí eura jako měny v České republice. „Můj postoj k euru je jako k evropské armádě. Tudíž negativní,“ vyjádřil se stručně rovněž pro Seznam Zprávy. Politik dříve působil i jako voják české armády a účastnil se i zahraničních misí.

Česká veřejnost: dvě třetiny lidí chtějí být v EU, ale jenom třetina chce mít jako měnu euro

Vztah české veřejnosti k zavedení eura jako měny v naší republice je podle průzkumů zatím vlažnější. Společnou evropskou měnu si v současnosti přeje zatím zhruba třetina lidí, zatímco zbylé dvě třetiny jsou spíš proti. Nejnovější průzkum na toto téma uspořádala agentura Median letos v lednu a v něm se pro zavedení eura vyslovilo 33 % lidí (označili odpovědi „určitě ano“ nebo „spíše ano“), informoval web iRozhlas.cz. Naopak euro jako měnu v naší zemi nechce 58 % lidí (ti dali odpovědi „určitě ne“ nebo „spíše ne“). Necelá desetina respondentů, 9 % oslovených, nemá na tuto otázku vyhraněný názor a poskytla odpověď „nevím“. Odmítání eura jako možného platidla „doma“ ze strany většiny občanů je v ČR dlouhodobější trend, i když naše země je už skoro 20 let členem Evropské unie. S členstvím v EU a postojem občanů k tomu je to přitom přesně naopak: většina lidí, zhruba dvě třetiny (66 %) souhlasí s tím, že jsme členy EU, avšak zhruba třetině se tento stav nelíbí a vyslovili by se proti členství naší země v evropském společenství. Ukázal to loni v létě průzkum CVVM, o němž informovala ČTK.

V EU je nyní 27 zemí, euro jako oficiální měna platí ve dvaceti z nich

V současné době je v Evropské unii 27 zemí jako členové a z nich dvacet používá společnou měnu euro. „Euro je nejhmatatelnějším symbolem evropské integrace: každý den toto platidlo používá přibližně 341 milionů lidí. Euro je tak druhou nejpoužívanější měnou na světě. Jeho výhody si dobře uvědomují všichni, kteří cestují po Evropě i po světě,“ uvádí sama EU na svých oficiálních webových stránkách.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)