Oblíbená učitelka z Loun zemřela po střelbě. Město navrhlo příspěvek pro její pozůstalé děti
Louny – Učitelka hudby a uznávaná vysokoškolská odbornice a pedagožka Lenka Hlávková byla jednou z obětí tragického dne v prostorách Filozofické fakulty UK v Praze. Lenka Hlávková, dříve Mráčková, se narodila v Lounech a ve městě bydlela do roku 2010. Stala se obětí vyšinutého střelce a zůstaly po ní dvě děti v nezletilém věku. Město Louny nyní navrhuje poskytnout jejím dětem příspěvek 100 tisíc korun.
O návrhu rozhodne zastupitelstvo
Návrh schválila na konci ledna rada města s tím, že ho doporučuje schválit. V průběhu února o něm ještě bude rozhodovat zastupitelstvo, které učiní definitivní závěr. Nejbližší schůze zastupitelů má proběhnout 19. února. Příspěvek pro pozůstalé děti navrhl člen rady města Michal Pehr, pro poskytnutí hlasovalo všech šest přítomných radních, kteří byli daný den na schůzi. V případě souhlasu zastupitelstva by město příspěvek vyplatilo z fondu pro sociální věci a zdravotnictví.
Lenka se narodila v Lounech, letos by slavila padesátiny
Lenka Hlávková, dívčím jménem Mráčková, se narodila v Lounech v srpnu 1974. Byla to uznávaná česká muzikoložka, pracovala jako ředitelka Ústavu hudební vědy FF UK v Praze. Její práce byla známá mezi hudebními odborníky v Evropě i ve světě, také studenti ji hodnotili jako vstřícnou, ochotnou a podporující učitelku. Vyšinutý vrah ji zastřelil na chodbě její milované školy, v tu dobu mířila ke sborovému zpěvu.
Společné vzpomínky na dětství
Vzpomínku na docentku Hlávkovou a projevy soustrasti zveřejnilo město Louny na svém webu již loni v prosinci krátce po tragické události. Město tehdy také na radnici vyvěsilo černý prapor. „Byla laskavá, vlídná, oblíbená, dobrosrdečná. Mnozí s ní máme ve vzpomínkách třeba i společné zážitky z dětství. Je to hrozná tragédie,“ uvedl tehdy například tajemník Městského úřadu Louny Michael Straka.
Vyšinutý vrah zabil skoro dvacet lidí
Při tragédii, která v českém prostředí do té doby neměla obdoby, jenom na fakultě a v okolí střelec zabil čtrnáct lidí, další desítky utrpěly vážná zranění. Později se ukázalo, že týž pachatel zastřelil i další dvě oběti už o týden dříve v lese v Klánovicích a také svého vlastního otce v domku, kde bydlel. Vrah se následně po svém hrůzném činu na fakultě sám zastřelil, když už byl v obklíčení mužů z policejní zásahovky.
(na snímku nahoře: pietní místo po tragické střelbě na Filozofické fakultě UK. Foto Univerzita Karlova Praha)