Na věž kostela v Peruci se letos vrátí hodiny – po více než čtyřiceti letech

Peruc – Mohutný kostel na náměstí v Peruci letos zažije jednu z historických událostí ve svých dějinách: na jeho věž by se měly vrátit opravené funkční staré hodiny. Kostel byl bez hodin déle než čtyřicet let. Zhruba poslední tři roky má památka nového majitele a věci se po dlouhých letech daly do pohybu.

Na návratu hodin pracuje spolek zhruba čtyři roky

Pro záchranu dlouhé roky chátrajícího kostela vznikl již v roce 2007 občanský spolek s prostým a jasným názvem: Spolek na záchranu kostela v Peruci. Nadšenců v něm není mnoho – v současnosti má jen osm členů. „Už v době, kdy kostel ještě patřil římskokatolické církvi, náš spolek zajišťoval nejnaléhavější opravy i stálý úklid v interiéru i okolí. Zhruba kolem roku 2020 začal spolek uvažovat o možnosti vrácení věžních hodin na kostel. Potom brzy nato došlo i ke změně majitele kostela. V současnosti už je historický hodinový stroj u restaurátora a hodiny by se měly vrátit na věž letos v průběhu jara, někdy ve druhém čtvrtletí,“ uvedla pro naši redakci Hermína Viera Kopicová, členka spolku, která v Peruci, místě spjatém s Emilem Fillou a malířstvím, provozuje i galerii.

Hodiny z věže byly vyjmuty kolem roku 1980

Kostel v současné podobě stojí v Peruci zhruba 300 let, od první čtvrtiny 18. století. Posledních více než čtyřicet let ovšem už hodiny neměl. „Ve 20. století postupně chátraly, stejně jako celý kostel. V sedmdesátých letech jsem kostel fotil a hodiny na záběru ještě jsou, ale ciferník už je velmi rezavý, zašlý a nefunkční. Potom na přelomu 70. a 80. let proběhla oprava střechy a tehdy byly hodiny z věže vyjmuty. Od té doby až dosud je kostel bez hodin,“ vzpomíná další perucký pamětník a patriot Miroslav Blažek, fotograf, publicista, milovník přírody, historie a kultury, který v městečku rovněž provozuje galerii.

Hlasitost i přesný čas bude možné regulovat pomocí elektrického zařízení

Hodiny se na kostel vrátí letos ve druhé polovině jara. Původní historický stroj nyní obnovuje odborný restaurátor, ale hodiny zároveň dostanou i několik moderních prvků. „Hlasitost jejich odbíjení bude možné regulovat pomocí elektrického zařízení. Stejným způsobem bude možné je i seřizovat, aby ukazovaly správný čas, například při změně středoevropského času na letní, nebo kdyby se výrazně zpožďovaly či předcházely a podobně,“ uvedla jednu ze zajímavostí Hermína V. Kopicová. S návratem historických hodin na věž mohou pomoci i sami obyvatelé nebo návštěvníci Peruce a příznivci památek či kulturního dědictví. „Restaurátorovi jsme zatím zaplatili jen zálohu a v současnosti spolek shání další prostředky na zaplacení opravy hodin. Kdo z veřejnosti chce pomoci, může poslat libovolný, třeba i jen symbolický příspěvek na účet 254001599/0600. Náš spolek může každému dárci vystavit i potvrzení o poskytnutí daru, pokud o to daný člověk či firma požádá, uděláme to rádi. Zároveň děkujeme všem hodným lidem, kteří na hodiny nebo na záchranu kostela přispěli už v minulosti,“ dodala Hermína Viera Kopicová.

Majitelem památky je Nadační fond Emila Filly

Majitelem Kostela svatého Petra a Pavla v Peruci je nyní Nadační fond Emila Filly, který památku koupil za symbolickou jednu korunu v roce 2021 od římskokatolické církve. Církev na nákladné nutné opravy neměla peníze. Nadace chce památku nechat opravit a znovu zpřístupnit. „První na řadě bude oprava střechy, okapů a krovů za zhruba šest milionů korun, protože do památky zatéká. Potom bude následovat zpevnění kleneb,“ sdělil Pavel Ondráček z uvedeného nadačního fondu již v roce 2021 pro web iDnes.cz. Stejný nadační fond je od roku 2015 majitelem i protějšího známého peruckého zámku. I v něm už začaly rozsáhlé opravy. Z Peruce s jejími památkami a místy, kde bydlel a tvořil slavný malíř Emil Filla, chtějí noví majitelé postupně vytvořit atraktivní místo pro návštěvy turistů, milovníků památek, kultury a historie.

ČTĚTE TAKÉ: Obyvatel žádal, aby město vypnulo odbíjení hodin ve věži radnice. Radní to odmítli

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

ČTĚTE TAKÉ: V Peruci začnou opravy v knihovně. Její vedoucí dostala ocenění a je mezi nejlepšími knihovníky v Ústeckém kraji

(na snímcích shora dolů: současná podoba kostela v Peruci zatím bez věžních hodin. Třetí snímek v pořadí je ze 70. let minulého století, ciferník na věži ještě je vidět, ale je „prorezlý“ a hodiny jsou nefunkční. Obrázek úplně dole je z roku 1900, jde o historickou pohlednici a ta dokládá, že v té době byly v kostele fungující hodiny s pěkným ciferníkem. Foto Miroslav Blažek /3/ a sdružení sběratelů pohlednic /1/. )