Loutkové divadlo v Lounech slaví 100. narozeniny. Výročí připomene výstava v muzeu

Louny – Přibližně v době, kdy v Evropě vznikal zbrusu nový stát jménem Československo, se zajímavé věci děly i v Lounech na poli kulturním: milovníci divadla s provázky, které ovládají pohyby dřevěných „herců“, založili ve městě stálé místo pro umělecká představení a setkávání s diváky. Loutkové divadlo v Lounech, zajímavá stavba ve východní části města na návrší nad řekou Ohří (na snímku nahoře), bylo pro veřejnost poprvé otevřeno na konci září 1920.

Bylo to vůbec první stálé loutkové divadlo v naší republice a podle některých zdrojů i v Evropě. Stavět se začalo v lednu 1920 a v srpnu byl kulturní stánek hotový. Kolaudace proběhla 25. září a hned potom začala první sezóna.

Výstava nabídne loutky, fotky i 3D model

Sté narozeniny loutkového divadla v Lounech připomene výstava, která začne v úterý 22. září v prostorách Oblastního muzea Louny (vernisáž je od 17 hodin). Historii divadla představí šest panelů s fotografiemi a dokumenty, lidé uvidí také celou řadu zajímavých současných i historických loutek, z nichž některé pro výstavu zapůjčilo i Muzem loutkářských kultur v Chrudimi. Na výstavě si návštěvníci budou moci prohlédnout i nově vyrobený 3D model budovy loutkového divadla. Výstava potrvá až do 15. listopadu.

Loutkové divadlo v Lounech tvoří významnou součást dějin českého loutkářství i české kultury obecně. Sympatické je, že i po těch dlouhých sto letech je stále v provozu. Pro děti hraje loutkové pohádky, pro dospělé pořádá koncerty a hudební večery ve stylu folk a country. V říjnu tam například bude vystupovat kapela Hop-Trop, v listopadu Žalman, v únoru Kamelot. Sezona v loutkovém divadle začne už za pár dní, tradičně trvá vždy od října do dubna.