Tajemný chrám v Panenském Týnci: vstup do něj je stále zdarma, ale nově se platí za parkování
Louny, Panenský Týnec – U tajemného nedostavěného středověkého chrámu v Panenském Týnci, který patří mezi nejnavštěvovanější památky v okrese Louny, se nově platí za parkování. Za osobní auto tam turisté zaplatí 30 korun. Taxa je celodenní, bez omezení počtu hodin na místě. Placené parkování u památky zavedl městys Panenský Týnec od letošního června. Nyní v srpnu všechny změny schválil a potvrdil také Městský úřad Louny ve veřejné vyhlášce, kterou vydal jeho odbor dopravy.
Sedmnáct míst na placeném parkovišti
Motoristé na místě platí za odstavení auta prostřednictvím parkovacího automatu. Na ploše v lokalitě na malém „náměstíčku“ mezi chrámem a obecním úřadem je vyznačeno bílými čarami celkem sedmnáct parkovacích míst a žlutě jsou zase naopak označeny pozice, kde se stát nesmí. Celou plochu ohraničují i svislé dopravní značky, které upozorňují na zónu s placeným parkováním. Změny navrhl letos na jaře městys Panenský Týnec, později k nim vydala souhlasné stanovisko dopravní policie v Lounech a nyní je definitivně schválil odbor dopravy na radnici rovněž v Lounech.
Vstup do památky je stále bezplatný
Nově zavedené poplatky za parkování by mohly přinést do rozpočtu městečka podle odhadů radnice asi 150 tisíc korun ročně, uvedl v tisku už letos na jaře starosta Panenského Týnce Jiří Čížek. Vybrané prostředky obec znovu vloží do údržby celého areálu, oblíbeného u turistů a návštěvníků. V současnosti se platí pouze za parkování ve vymezené zóně. Za vstup do samotného nedostavěného chrámu, který tvoří několik gotických sloupů, vysokých až dvacet metrů, a z druhé strany část objektu s vysokou zdí, ale vše bez střechy, návštěvníci nic platit nemusí, prohlídka uvnitř je „zdarma“. Městečko přitom v minulosti uvažovalo, že zavede platbu i za vstupné do památky, ale nakonec k tomu ještě nepřistoupilo. „Uvažujeme o možnosti vybírat vstupné, předtím by ale bylo nutné celý areál oplotit. Dalším zdrojem příjmů by mohl být poplatek za vyhlídku ze sousední žluté věže v kostele,“ informoval starosta Jiří Čížek pro televizní stanici ČT 24 již v roce 2016.
Neobvyklé místo kromě turistů láká i snoubence
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci navštíví ročně několik tisíc lidí. Středověké nedokončené místo má tajemnou atmosféru a pobyt uvnitř mezi ohromnými sloupy tyčícími se k nebi nabízí neobvyklé zážitky. Někteří lidé a také léčitelé uvádějí, že uvnitř chrámu vyzařuje silná energie. Místo je také oblíbené u některých snoubenců k uzavírání sňatků. Každý rok pod širým nebem mezi sloupy proběhne kolem stovky svatebních obřadů. Do manželství v prostředí chrámu před pár lety vstoupila i úspěšná biatlonistka a později televizní moderátorka Gabriela Soukalová, později se ovšem s tehdejším manželem Petrem Koukalem rozešli.
ČTĚTE TAKÉ: Velká sláva na Statku Oblík: sympatická Petra Kvitová tam měla svatbu
ČTĚTE TAKÉ: Zahradník, průvodce i milovník koček: Jaroslav Plesl natáčel ve Stekníku Skryté skvosty
ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu
(na snímcích: nedostavěný chrám v Panenském Týnci, místo s tajemnou atmosférou a neobvyklými zážitky. Památka patří mezi nejnavštěvovanější místa v okrese Louny. Foto městys Panenský Týnec)