Po třech letech je to tady znovu: výpověď smlouvy mezi městem a firmou, která pořádá výstavy v Lounech u Ohře
Louny – Po třech letech se opět obnovilo dohadování a určité napětí ve vztazích mezi lounskou radnicí a společností Diamant Expo, která pořádá tradiční velké výstavy v areálu v Masarykových sadech u Ohře. Důvodem jsou rozdílné představy o způsobu pronájmu, podnikání a finančního plnění právě v souvislosti s pořádáním výstav. Uvedená společnost pořádá výstavy pro veřejnost v lounském parku už déle než třicet let. V roce 2023 rada města rozhodla o výpovědi tehdejší nájemní smlouvy mezi oběma stranami. Potom se oba subjekty zhruba po roce a po novém výběrovém řízení dohodly na nové smlouvě a pořádání výstav na dalších pět let. Nyní ale během letošního roku naopak poslala výpověď pro změnu zase Diamant Expo.
1,3 milionu korun jako roční platba za pronájem
Důvodem jsou pro firmu vysoké finanční náklady na platbu za pronájem. Obě strany se v roce 2024 v nové smlouvě dohodly na roční částce zhruba 1,3 milionu korun – což byl čtyřnásobek toho, co firma platila v období dlouhé roky předtím, tehdy činila roční částka přibližně 320 tisíc korun. Zároveň se ale na své náklady podílela i na údržbě rozlehlého parku, například sekání trávy na ploše kolem 50 tisíc čtverečných metrů, odvozu odpadků a listí, také platila i za vodu či energie. Tyto činnosti a platby později podle nové smlouvy převzalo město. Město je vlastník celého areálu výstaviště, stejně jako i ještě větší plochy rozlehlého parku v okolí na obou březích řeky.
Firma požádala o snížení částky za pronájem, rada města to odmítla
Společnost Diamant Expo by nyní chtěla částku za roční pronájem snížit o 50 % – v tomto duchu oslovila se žádostí letos na jaře radu města, ale radní tuto žádost odmítli. Společnost pak poslala městu výpověď současné smlouvy a nyní se obě strany budou znovu dál ještě dohadovat o podmínkách. „K výpovědi nás vedly ekonomické okolnosti. Částka za pronájem je pro nás příliš vysoká. Snažíme se ale ve spolupráci s městem i dál najít cestu, která by umožnila zachování výstavní činnosti v Lounech i v dalších letech,“ uvedla Štěpánka Portz, jednatelka společnosti Diamant Expo.
Jednání mezi městem a společností budou ještě pokračovat
„Výstavnictví dnes obecně prochází velmi složitým obdobím. Změny v chování návštěvníků, rostoucí náklady i konkurence digitálních forem prezentace způsobily, že řada regionálních výstavišť v České republice již svou činnost ukončila. Přesto jsme přesvědčeni, že osobní setkávání lidí, tradiční výstavy a společenské akce mají i nadále svůj význam. V současné době proto jednáme s vedením města o možnostech další spolupráce a věříme, že se podaří nalézt řešení, které zachová výstavní tradici v Lounech i pro budoucí roky,“ doplnila Štěpánka Portz. Firma Diamant Expo sídlí v Chabařovicích poblíž Ústí nad Labem a kromě Loun v minulosti pořádala také například podobné výstavy v Liberci. V Lounech jako pořadatel pracuje již od roku 1993, organizuje tradiční výstavy jako Dům a zahrada, Člověk v přírodě a další, na které kromě lidí z Lounska přijíždějí desetitisíce návštěvníků z mnoha regionů ČR.
Letošní rok budou probíhat výstavy ještě „normálně“, příští rok už je nejistý
Jednání mezi firmou a městem budou ještě dál probíhat, což potvrdil starosta Loun Milan Rychtařík i nyní v červnu na dotazy některých svých kolegů na schůzi zastupitelstva města. U současné smlouvy běží půlroční výpovědní lhůta, v letošním roce ještě všechny plánované velké výstavy v areálu u Ohře proběhnou. Nejbližší z nich bude výstava Dům 2026 ke konci srpna a potom oblíbený Člověk v přírodě v závěru září. Jaký „režim“ nastane pro běh věcí na výstavišti v příštím roce a zda budou pokračovat výstavy v současném duchu, to nyní zatím není jasné.
(na snímku nahoře: vstup do areálu výstaviště v Lounech. Jaká pravidla pro jeho provozování budou platit příští rok a zda budou probíhat nějaké velké výstavy, to teď zatím není vyjasněno. Foto Jakub Legutko)

