Volby v Žiželicích: nový starosta dosud není znám, postup brzdí opakované stížnosti u soudu

Žiželice – Od náhradních komunálních voleb v Žiželicích, konaných 17. června, již uběhl skoro měsíc a půl, ale ustavující schůze nově zvoleného zastupitelstva dosud neproběhla, takže obec pořád nemá nově určeného starostu a místostarostu pro další období. Celý proces brzdí určité „obstrukce“ spočívající v opakovaném podávání stížností ke krajskému soudu, v nichž navrhovatelé dávají podněty soudcům, aby volby označili za neplatné nebo aby určili neplatnost zvolení některých kandidátů.

První stížnost soud zamítl, hned týž den byla podána druhá

O první stížnosti Krajský soud v Ústí nad Labem již rozhodl, a to ke konci července. Podnět navrhovatele zamítl a vypadalo to, že ustavující schůze nového zastupitelstva, spojená s volbou starosty a místostarosty, už bude moci být svolána. Hned tentýž den byla k soudu ovšem podána další stížnost s návrhem vyhlásit neplatnost voleb a i neplatnost volby jednoho z kandidátů. Obec tak musí s určením termínu znovu čekat až na dobu, kdy o novém podnětu soud rozhodne.

O druhém podnětu soud ještě nerozhodl

První z návrhů podal Pavel Mašek 3. července a navrhoval soudu vyhlásit neplatnost zvolení zastupitelky Květy Panské, která je nyní i úřadující starostkou Žiželic ještě z předchozího volebního období. Navrhovatel poukazoval na to, že Květa Panská podle něj v obci nebydlí a pracovat na úřad podle něj jezdí ze Žatce; zaregistrované trvalé bydliště v Žiželicích má podle stěžovatele zřízené jen formálně, aby vyhověla podmínkám zákona o obcích. Krajský soud ovšem tento návrh zamítl jako nedůvodný, zvolení Květy Panské do zastupitelstva tedy platí. Soud takto rozhodl 24. července a hned týž den k němu byla podána další stížnost týkající se žiželických voleb. Druhý návrh podal Radek Konstantinos Hyhlan, vyplývá z dokumentů zveřejněných soudem. Krajský soud o tomto druhém podnětu dosud nerozhodl.

Ustavující schůze, spojená s volbou starosty, by měla být v průběhu srpna, každý den sledujeme úřední desku soudu, říká místostarostka

Kdy se tedy lidé v Žiželicích dočkají toho, že už by mohla proběhnout ustavující schůze nově zvoleného zastupitelstva a že už budou znát jméno nových lidí ve vedení obce, starosty a místostarosty, které nově zvolení zastupitelé budou volit právě na této své první schůzi? „Předpokládáme, že ustavující schůze proběhne v průběhu srpna. Každý den sledujeme úřední desku krajského soudu a jsme připraveni okamžitě určit termín a svolat ustavující zasedání, hned jak to bude možné. Takhle jsme to hlídali už po celý červenec,“ uvedla na dotaz naší redakce Jaroslava Mangová, současná místostarostka Žiželic, která je i členkou nově zvoleného zastupitelstva. Ustavující schůze podle jejích odhadů proběhne v srpnu, obec ji vyhlásí na termín zhruba týden poté, co se dozví, že už je to možné na základě rozhodnutí soudu. „Podle informací, které nyní máme, by i druhá podaná stížnost měla být označena za neplatnou, protože byla podána až po zákonem stanovené lhůtě, vztahující se k termínu voleb a podávání případných stížností k nim,“ dodala místostarostka.

Problémy v Žiželicích se táhnou již několik let, zastupitelé často rezignují a jsou nové volby

V Žiželicích jsou problémy s volbami a odlišnými názory zastupitelů na řízení obce už delší dobu. V roce 2018 proběhly nejprve řádné komunální volby, ale krátce po nich se nové zastupitelstvo rozpadlo kvůli odstoupení části členů a musely být vyhlášeny nové náhradní mimořádné komunální volby. Stejná situace se pak opakovala i loni na podzim a letos na jaře. Důvodem jsou dlouhodobé spory mezi dvěma skupinami lidí v zastupitelstvu. Jednu reprezentuje Květa Panská a druhou Helena Makuková, obě ženy se i několikrát vystřídaly ve funkcích starostek. Obě zároveň jsou i nově zvolenými členkami současného zastupitelstva a mnoho zastupitelů je také „staronových“, takže situace ani dál nebude jednoduchá.

(na snímku nahoře: Obecní úřad Žiželice – v posledních letech se velmi často proměňuje ve volební místnost. Foto Libor Želinský)