U každého města je dnes sběrný dvůr. Obrovské haldy odpadu přesto někteří lidé vyhazují v lesích

Okres Louny, ČR – Vrbno nad Lesy, Ročovsko, okolí Deštnice u Žatce, oblast u tzv. jesenické křižovatky na Podbořansku – to jsou místa na Lounsku, Žatecku a Podbořansku, kde se v posledních letech stále dokola objevují černé skládky v lesích. Vznikají hlavně tam, kde se dá k lesu dobře přijet autem, kde například i na okraji porostů vedou zpevněné cesty. Lidé neváhají přivézt a vysypat do lesa jakýkoli odpad: stavební materiál a sutiny, starý nábytek, pneumatiky. U zmiňované Deštnice to byly třeba i několikeré dveře od aut, vyndaných ze starých vraků.

Úklid skládek stál čtyři miliony jen za posledních pět let

Lesy ČR sice většinu případů hlásí policii, ale náklady na odstranění nepovolených skládek stejně obvykle musí zaplatit tento státní podnik ze svého rozpočtu, stejně tak i organizačně zajistit uklizení skládky. Pachatele, po kterém by se náklady daly vymáhat, se totiž jen málokdy podaří najít. „Jenom v roce 2023 jsme za likvidaci černých skládek v lesích zaplatili skoro jeden milion korun. Za posledních pět let to byly celkem čtyři miliony korun. Lesáci za těchto pět let řešili likvidaci více než 900 nepovolených skládek v lesích v celé ČR. Nejvíce jich bylo ve Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji,“ shrnula Eva Jouklová, mluvčí státního podniku Lesy ČR.

Vyhazuje se tam, kde se dá dobře dojet autem do lesa

„Problémy s černými skládkami jsou hlavně tam, kde je dobrý přístup autem do lesa. Lidé zajedou k lesu, rychle odpad vyhodí a zase jedou pryč. Jakmile se někde objeví hromada, často se stává i to, že přijíždějí další a opět přihazují další nepořádek, je to takový náš zvláštní nešvar,“ řekl už dříve Matouš Bechynský, lesní správce Lesů ČR v Žatci.

Závory přes cesty moc nepomáhají

Tam, kde asfaltové cesty vedou až do lesních porostů, což je případ mnoha lesních pozemků na Žatecku i Lounsku, se snaží lesáci dávat přes cestu zamykatelné „závory“, ale často ani to nepomáhá. „V posledních dvou letech jsme upevnili v lesích v okolí Žatce na různých místech třicet závor přes cesty. Cílem bylo zamezit ukládání odpadu do lesních porostů, protože skládky v této oblasti vznikají velmi často. Přesto i tak se v této oblasti na Žatecku v okolí Deštnice a Velké Černoci objeví vždy v průměru čtyři až pět nových černých skládek za rok,“ popisoval stále se opakující problémy i dřívější mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Za založení skládky hrozí vysoké pokuty

Přitom prakticky u každé větší obce a v každém městě je dnes tzv. sběrný dvůr. Lidé tam mohou odvážet svůj objemnější odpad – mají to mnohem blíž, než se ním „tahat“ do lesa, navíc v řadě sběrných dvorů je odkládání odpadů pro obyvatele s trvalým pobytem v daném městě či obci bezplatné. Přesto někteří raději odjedou do lesa a tam svůj „bordel“ potají vysypou. Lesníci to nechápou. A může se to i dost nevyplatit. V případě, že by původce odpadu byl přece jen odhalen, hrozí mu riziko vysoké finanční pokuty. „Firma za to může dostat sankci až jeden milion korun a fyzická osoba, tedy jednotlivý běžný občan, pokutu padesát tisíc,“ připomněl Pavel Krpata, správní ředitel Lesů ČR. Většina případů založení černých skládek jsou přestupky, ale pokud někdo založí rozsáhlejší skládku a vyhodí na ni i nebezpečný odpad – a ani to není ojedinělé – potom jde už o trestný čin a tam jsou ve hře ještě vyšší tresty. Největším rizikem při zakládání nepovolených skládek v lesích je totiž možnost kontaminace půd a poškození vodních zdrojů v přírodní krajině.

Lesáci děkují i pomocníkům při akci Ukliďme Česko

Lesáci zároveň děkuji všem lidem, organizacím a dobrovolníkům, kteří se v posledních letech pravidelně zapojují do akce Ukliďme Česko. „Velmi nám pomáhají, je to neocenitelná pomoc,“ uvedl například Miroslav Němeček, lesní správce z Nymburka. Akce Ukliďme Česko bude pokračovat i letos, zúčastnit se může každý, dobrovolníci tradičně uklízejí ve dvou vlnách, vždy na jaře a na podzim. Pro letošní rok pořadatelé v celé ČR ohlásili již více než 3500 míst, kde se budou uklízet odpadky z krajiny a přírodních lokalit. Řada z nich je i v okrese Louny. Hlavním jarním úklidovým dnem bude nadcházející sobota po Velikonocích – 6. duben 2024.

ČTĚTE TAKÉ: Výlety budou příjemnější. Lesáci obnoví v krajině více než 300 studánek, přidají přístřešky i lavičky

ČTĚTE TAKÉ: Z lesů mizí dřevo v hodnotě milionů. Klády nově hlídají fotopasti a také GPS čipy

ČTĚTE TAKÉ: Reportáž: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci u Tuchořic řežou vánoční stromky

(na snímcích: Ještě máte chuť jít na houby nebo na borůvky? Takhle vypadal vstup do lesa před pár lety v jedné z lokalit poblíž Deštnice na Žatecku. Foto Libor Želinský)