Šperky staré 1300 let. Muzeum v Žatci vystavilo unikátní ozdoby, nalezené v Domoušicích

Žatec – Pozlacené ozdoby zámožných lidí z počátku středověku – to je unikátní kolekce “pokladu“, který před pěti lety našli hledači při práci s detektorem kovů v terénu na Džbánsku nedaleko Domoušic na pomezí Lounska a Rakovnicka, kde je i hranice mezi Ústeckým a Středočeským krajem. Starodávné vzácné šperky nyní mohou vidět lidé na výstavě v žateckém muzeu, která má prostý název: Poklad z Domoušic aneb Luxus z jihu. Kdo by chtěl zajímavé exponáty vidět, tak pozor – musí si pospíšit, protože výstava trvá jen tento týden. Začala v úterý (13.2.) a skončí v neděli (18.2.).

Původní majitelé byli zámožní a dobře situovaní lidé

„Předměty pocházejí z 8. století. U Domoušic byl nalezen unikátní soubor pozlacených kování na opasek v byzantinském stylu. Dále nálezci ve spolupráci s archeology objevili také bronzový pocínovaný závěsek, který byl součástí luxusního dámského náhrdelníku. Tyto předměty ukazují na zámožnost a vysoké společenské postavení tehdejších majitelů,“ vysvětlil Petr Holodňák, archeolog Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci. „V případě ženského šperku šlo navíc o první nález této ozdoby v lokalitách na sever od Alp. Podobné závěsky byly dosud známé pouze z nálezů v dnešním Chorvatsku či Makedonii,“ dodal. I proto dostala výstava svůj přídomek do jména – Luxus z jihu.

Ověřují se i další nalezené předměty

Odborníci všechny nálezy ještě i dosud vyhodnocují při expertizách. U Domoušic byly nalezeny také železné hroty sloužící k předení lnu a rovněž i velmi starý železný nůž, ale jeho souvislost s uvedeným „pokladem“ a jeho dobou není dosud ještě potvrzena.

Výstava trvá jenom šest dní, hlavní důvod je ochrana starých exponátů

Výstava v hlavní budově muzea v Žatci začala v úterý a potrvá až do neděle. Muzeum je otevřeno ve všední dny od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin. A proč mají zájemci možnost vidět vystavené předměty v tomto případě jen šest dní? „Je to především kvůli ochraně vzácných historických exponátů. Hlavním cílem je maximální péče o fyzický stav vystavovaných předmětů. V současné době nejsou v daných prostorách v muzeu vytvořeny podmínky pro dlouhodobější expozici. V nich je potřeba zajistit trvalou vyhovující teplotu a vlhkost. Podobně jako to máme například ve vitríně s vystaveným Žateckým pokladem. Tam lze řízeně regulovat jak vlhkost, tak teplotu, a u něj už jsme díky tomu od loňska mohli zřídit stálou expozici,“ vysvětlil Petr Holodňák.

Na čtvrtek je připravena přednáška, lístky už jsou pryč, ale lze ji sledovat i přes internet

Ve čtvrtek (15.2.) proběhne v muzeu i odborná populárně vědecká přednáška Nadi Profantové, která pracuje v Archeologickém ústavu Akademie věd ČR v Praze a sdělí mnoho dalších zajímavostí k domoušickému nálezu. Přednáška začne v 17 hodin a je o ni velký zájem, takže místa v sále už jsou všechna obsazena a vstupenky „vyprodány“. Dalším lidem, kteří by chtěli přednášku vidět a slyšet, se snaží žatecké muzeum vyjít vstříc aspoň tak, že povídání bude živě přenášet na internetu formou streamu.

ČTĚTE TAKÉ: Zlato, stříbro a mince staré přes tisíc let. Unikátní Žatecký poklad je poprvé v historii už nastálo přístupný pro veřejnost

(na snímcích shora dolů: první návštěvníci na nové výstavě, příprava exponátů a vitrín před zahájením a úplně dole jedna z nalezených ozdob. Foto Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)