Z věže padaly tašky. Pokrývači opravili střechu u významné podbořanské památky
Podbořany – Z věže padaly tašky, krytina byla poškozená, do některých míst začínalo zatékat – v takovém stavu byla střecha „žlutého kostela“ v Podbořanech, jedné z typických dominant a symbolů města. Na konci ledna k památce přijel vysoký jeřáb se řemeslníky a ti se pustili do nejnutnějších oprav.
Město přidalo padesát tisíc
„Opravy probíhaly několik dní. Odborníci vyspravili tašky na věži, střešní krytinu, svody nad pravou sakristií, kde je umístěno kolumbárium. Celkové náklady přesáhly částku 103 tisíce korun. Chtěl bych poděkovat městu Podbořany, které ze svého rozpočtu poskytlo na opravu padesát tisíc korun,“ upřesnil Ivo Kraus, kazatel Církve československé husitské v Podbořanech.
Kvůli jeřábu byla uzavřena ulice
Opravu kostela pomohli organizačně zajistit i sami někteří pracovníci radnice. „Petr Šikl nám pomohl s konzultací stavebního záměru a Josef Dolan zase s uzavírkou Smetanovy ulice, která byla jeden den nutná kvůli parkování mohutného jeřábu. Ten vynesl pokrývače na věž kostela. Děkujeme všem za pomoc,“ sdělil kazatel, který na bohoslužby do Podbořan už řadu let pravidelně přijíždí z Peruce.
Kostel i věž by mohly být trvale otevřeny pro turisty, ale zatím na záměr chybějí peníze
Husitská církev by chtěla kostel Božího spasitele časem otevřít pro veřejnost k možnosti prohlídek i výstupu na věž k vyhlídce, ale k tomuto záměru je nutné sehnat finanční prostředky na další potřebnou rekonstrukci. „Náš sbor dlouhodobě plánuje zpřístupnění věže kostela pro veřejnost. Mohl by tak vzniknout nový turisticky lákavý cíl. V kostele by byl správce, třeba i brigádník, který by chrám otvíral pro návštěvníky. Projektovou studii k záměru už vypracoval architekt Jiří Vaníček,“ popsal Ivo Kraus. V kostele by podle této studie mohly vzniknout i výstavní prostory, pro návštěvníky by bylo nutné připravit bezpečný ochoz věže. Církev sama však zatím nemá dostatek peněz na tyto plány a bude se pokoušet hledat případné další investory, potvrdil Ivo Kraus.
Sto dvacet let historie, sedmnáct let kulturní památkou
Kostel Božího spasitele v Podbořanech byl postaven v roce 1902. Tehdy ho vybudovali němečtí luteráni, od roku 1951 ho spravuje československá husitská církev. V roce 2004 byl kostel zapsán mezi národní kulturní památky.
(na snímcích: kostel při opravě v závěru ledna a v současných únorových zimních kulisách. Foto: Církev československá husitská a Laurencia Helásková)
ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: dvacet lidí se utopilo mezi ledovými krami na Ohři v Košticích