V horku a suchu nepřežije čtvrtina hrušní z nově vysazené aleje na Podbořansku. Dobrovolníci chodí zavlažovat
Podbořansko – Ještě na začátku června to vypadalo, že zimu přežilo všech osmdesát nově vysazených hrušní, později ovšem přišlo tradiční sucho a pak i současné vedro, a tak teď je patrné, že zhruba čtvrtina stromů pravděpodobně uschne. Hrušně vysadili loni na podzim členové sdružení Společenstvo pro památky Podbořanska a další dobrovolní pomocníci v oblasti u Očihova. Cílem je obnovit dřívější hrušňovou alej a přírodní vycházkovou cestu mezi Očihovem a Podbořany.
Deset už jich úplně uschlo
„Udeřilo velké sucho a teď na začátku prázdnin i velké vedro. Alej pravidelně kontrolujeme a hrušně se snažíme zalévat, jak to jen jde. Stromky však trpí suchem a je vidět, že asi čtvrtina tuto zátěž nevydrží. Zhruba deset už jich úplně uschlo, další jsou na hranici,“ potvrdil na dotaz naší redakce Petr Menzl, člen Společenstva. Členové sdružení při zálivce připojí za traktor nádrž s vodou o objemu 1000 litrů, objedou celou cestu se stromky, u každého se zastaví a zalijí ho asi patnáctilitrovou dávkou vody, popsal Petr Menzl. „Dostaneme se k tomu tak jednou, dvakrát za týden. Chtělo by to asi častěji, ale nemáme na to víc kapacit,“ vysvětlil.
Na místo po uschlých hrušních přijde nová výsadba
Společenstvo se obrátilo i na dobrovolníky z regionu s veřejnou výzvou ve smyslu – pokud někdo jdete na procházku do aleje, vezměte s sebou konev vody nebo aspoň lahev, jak co unesete, a zalijte nějaký stromek, pokud můžete. „Lidé jsou hodní, nějací na to i reagovali. Vím třeba o manželském páru, který tam takto občas zajde zavlažit pár stromků,“ uvedl Petr Menzl. Hrušně, které současné sucho nepřežijí, plánují členové sdružení na podzim nahradit další novou výsadbou. „Čtvrtinové ztráty při hromadných výsadbách v souvislosti se suchem, ale i třeba chorobami a jinými příčinami jsou podle odborníků víceméně běžné, odpovídá to průměru. Konzultoval jsem to s lidmi ze životního prostředí na podbořanské radnici i s dalšími městy či obcemi, kde hromadně sázeli stromy. Všude je to podobné. Nedá se nic dělat, to je prostě příroda,“ uvedl Petr Menzl.
Cesta se má letos prodloužit až do Podbořan
Přírodní cestu s alejí nad Očihovem začalo Společenstvo obnovovat v loňském roce, kromě péče o nově vysazené stromy na místě například i sekají trávu a náletové porosty, aby byla stezka dobře průchodná. Postupně se má nová cesta obnovit až do Valova – na hranici města Podbořan, a to už v letošním roce. U jedné z hrušní je i nový přístřešek k posezení a odpočinku. Na obnovu historické přírodní cesty přispívali i dobrovolní dárci ve veřejné sbírce, prostředky poskytla také Nadace Via.
Kvůli suchu už platí zákazy odebírání vody z menších toků nebo rozdělávání ohňů v lese
Kvůli aktuálnímu horku a suchu několik radnic v okrese Louny vydalo nyní také na přelomu června a července zákaz čerpání povrchových vod z menších vodních toků, jako jsou například Blšanka, Liboc, Hutná, Débeřský potok a další. V Karlovarském a Středočeském kraji nově platí plošný zákaz rozdělávání ohně v lesích a předpokládá se, že se brzy rozšíří na celé území ČR.
ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu
(na snímcích: traktůrek, tisícilitrová nádrž a současné zavlažování malých hrušní v okolí Očihova. Úplně dole je sázení nové aleje – práce dobrovolníků loni v říjnu. Foto Společenstvo pro památky Podbořanska)