Odolný proti bombardování i jadernému výbuchu. Lidé si mohou prohlédnout dříve přísně utajovaný bunkr Jasyr na Doupově
Podbořansko, Doupov – Než přijdou příští týden ohlášená tropická vedra, sobota by mohla být ještě příjemným dnem s počasím „přesně pro výlet“. A zajímavý program mohou lidé zažít například v kopcích Doupova na Podbořansku. Potěší hlavně malé i velké kluky a také milovníky vojenské techniky a historie. Prohlédnout si budou moci velký podzemní bunkr Jasyr, kdysi velmi přísně utajovaný armádní objekt, který vybudovala v 70. letech sovětská armáda, když tehdy ještě operovala na našem území. Bunkr měl patřit mezi objekty velení Varšavské smlouvy s vysokým režimem utajení, a to pro případ, že by tehdy vypukla válka mezi zeměmi východního a západního bloku.
Český název by prý zněl Zajatec
Bunkr Jasyr je v těsné blízkosti osady Velký Hlavákov, která je místní částí městečka Valeč. Název pochází od sovětské armády, slovo prý vychází z tatarštiny a v českém překladu by znamenalo zajatec. Však také hned u hlavního vstupu do bunkru je vyveden nápis Jasyr přesně podle dobových reálií v ruské azbuce a nad ním se skví i správná pěticípá rudá hvězda.
Zájemci si mohou bunkr prohlédnout v sobotu od 9 do 17 hodin
Rozlehlé podzemní prostory bunkru Jasyr budou otevřeny pro veřejnost k prohlídce v sobotu (15.6.) od 9 do 17 hodin. Součástí zajímavého dne bude i výstava vozidel a další vojenské techniky na louce v okolí bunkru, přednášky odborníků, občerstvení, děti budou mít možnost nechat se v některých vozidlech i svézt.
Odolnost proti bombardování, přímé spojení s Moskvou
Bunkr Jasyr se začal na našem území stavět v roce 1970 v podmínkách nejvyššího utajení. V roce 1974 byl dokončen a od té doby byl plně k dispozici a v plné bojové pohotovosti. Velitelské stanoviště bylo zcela soběstačné, v areálu mělo vlastní výrobu elektřiny, zásobárnu a úpravnu pitné vody, bylo odolné vůči případnému bombardování nebo i vůči jadernému výbuchu střední ráže, jak uvádějí webové stránky o historii tohoto místa. Jedna ze sekcí pro důstojníky měla prý přímé spojení s vládou v Moskvě.
O bunkr pečují nadšenci ze spolku vojenské historie
V roce 1991 po politických změnách v Evropě opustily naši zemi jednotky sovětské armády i jejich technika. Bunkr Jasyr převzala česká strana, později byla část jeho vybavení vyrabována. Od roku 2015 se o bunkr a jeho okolí starají nadšenci ze spolku vojenské historie se stejným názvem: Jasyr.
ČTĚTE TAKÉ: Zajímavost: Přes Podbořany se valily tanky, na Doupově skončilo cvičení
(na snímcích: bunkr Jasyr – vstup, podzemní prostory a okolí. Foto Jan Klimeš a Jiří Suchomel / Mapy.cz)