Barevná obloha nad Podbořany i Postoloprty: Lidé krásně vyfotili polární záři

Podbořany, Postoloprty, ČR – Když z oblohy zrovna nelétá písek ze Sahary, máme tu aspoň polární záři. Česko je v posledních měsících země neomezených možností, a to určitě nejen z hlediska meteorologie a fyziky. Polární záře k nám v letošním roce „vtrhla“ už podruhé a tentokrát byla v záběrech krásně viditelná. Pěkné snímky pořídili v pátek večer (10.5.) i lidé v našem regionu, například v Podbořanech nebo Postoloprtech.

Manžel se díval na hokej a radost úplně neměl

„Právě končila poslední třetina hokeje v televizi, bylo to nějak asi kolem jedenácté večer. Jenom náhodou jsem vykoukla z okna a hned to uviděla. Obratem jsem řekla manželovi, venku je krásná polární záře, potřebuji hned teď nutně odvézt k fotkám na náměstí. On se díval právě na ten hokej a neměl tedy z toho úplně radost, no ale nakonec se fotky podařily,“ popisovala s humorem Laurencia Helásková, fotografka z Hluban u Podbořan.

Nejdřív byla obloha červená a fialová, potom zase žlutá a zelená

Polární záře v Podbořanech měla tentokrát nejen červený odstín, který je u nás častější, ale pak následně přišel i žlutozelený, který bývá známý při výjevech ze severních zemí, v Evropě typicky ve Skandinávii. „Úkaz byl silnější, o půlnoci to bylo na pár minut už pěkně rozlezlé po celé obloze,“ uvedla pro naši redakci fotografka.

Na snímku je po vyfocení záře vidět lépe než v reálu

Polární záři viděli a zachytili také lidé v Postoloprtech. Tam měla obloha rovněž červenou až fialovou barvu. „Polární záře má být viditelná ještě i po celý víkend. Zajímavé je, že když se vyfotí fotoaparátem, následně potom na snímku je to v tom přístroji vidět ještě lépe než jen běžně očima při pozorování nebe,“ uvedla Jana Samková z Postoloprt, která úkaz ve městě v pátek večer vyfotila.

Tři kluci přišli „na kontrolu“

Tuto informaci, které si všimli někteří lidé při pozorování a fotografování, potvrdil i Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum, která provozuje planetárium a hvězdárny v Praze.  „Pokud si záři vyfotíte, foťák nebo i mobil vám ukáže barvu daleko lépe, než jak je viditelná pouhým okem,“ vysvětlil už dříve pro ČTK. Přístroje k focení zaznamenají do snímků polární záři lépe než lidské oko. „Když jsme fotili v Podbořanech na náměstí, přišla k nám skupinka asi tří kluků a ptali se, co to je a co tam vyvádíme. Říkáme, že fotím na nebi polární záři, a oni – ty vole, já tam nic nevidím. Ale na snímcích už to pak viděli dobře a následně i při delším dívání na oblohu,“ popsala podobné dojmy i Laura Helásková.

ČTĚTE TAKÉ: Lovecký úplněk. Fotografové se pustili do uměleckých snímků. Pěkný záběr z Krásného Dvora je montáž

ČTĚTE TAKÉ: Osmdesát meteorů za hodinu. Perseidy jsou tady, fotografové už mají první snímky

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

(na snímcích: polární záře zaznamenaná do fotoaparátů v pátek večer v Podbořanech a úplně dole v Postoloprtech. Foto Laurencia Helásková /2/ a Jana Samková /1/. )