Tajemných kamenů na Džbánsku už jsou čtyři stovky. O stezku pečují dobrovolníci

Domoušice, Kounov – Budulínek, Polštář, Vdolek, Stařík, Slůně nebo Smolíček. V oblasti lesů a kopců kolem Kounova a Domoušic na pomezí Lounska a Rakovnicka, nebo také Ústeckého a Středočeského kraje, probíhá v posledních pár letech nejen pilná „údržba“, ale také odkrývání stále nových a nových menhirů, neobvyklých a trochu záhadných velkých balvanů, jež byly třeba celá staletí uvězněny pod nánosy hlíny či bahna. Mnoho kamenů dostává zajímavé názvy. Nadšenci kolem nich vytvářejí i značené stezky, přidávají směrovky, označují odkryté a někdy i vztyčené balvany, aby usnadnili orientaci a poskytli zážitky dalším turistům, kteří na místa na Džbánsku přijdou.

Sraz u Slůněte

Skupina dobrovolníků v poslední době intenzivně pracuje zejména v oblasti kopce Špičáku nad Kounovem. Již letos v květnu se tam sešly více než tři desítky lidí na velké „jarní brigádě“, nyní hned první sobotu v srpnu pokračovaly i další práce. „Nad kamenem Slůnětem jsme teď v srpnu instalovali ceduli s jeho označením a také i se jmenovitým poděkováním všem lidem a institucím, kteří pomohli k obnovování kamenů a turistické stezky na Špičáku,“ vysvětlila Hana Jakovcová ze Solopysk na Lounsku, která se už řadu let podílí na obnově stezky a celé lokality.

Směrovky, jména, velký jarní úklid…

Ještě větší brigáda proběhla letos v květnu. Sešlo se 31 lidí, kteří se pak rozdělili do čtyř skupin. „Během pár hodin všichni společnými silami uklidili tuny klestí, očistili kameny, vyrobili lávku přes Stříbrný potok, upevnili do terénu dalších mnoho směrovek, označení a ukazatelů. Na závěr byl osvobozen od páchnoucího bahnitého sevření také kámen Stařík. Děkuji všem za obrovskou a dlouhodobou pomoc, nasazení a elán!“ pochválila kamarády Hana Jakovcová. Další sraz plánují nadšenci a pomocníci opět ke konci srpna, k opětovnému vylepšování stezky mezi balvany se znovu sejdou „u Slůněte“.

Evidované už jsou čtyři stovky velkých kamenů

Špičák je kopec s nadmořskou výškou 488 metrů. Stojí v pohoří Džbán a patří mezi oblíbená turistická a výletní místa – právě i díky četnému výskytu „tajemných“ kamenů. V blízkosti jsou i Kounovské řady, další místo s velkými kameny opředené záhadami. V současné době se počet evidovaných velkých „menhirů“ pohybuje až kolem čtyř stovek a čas od času se podaří v terénu objevit i další.

ČTĚTE TAKÉ: Tip na výlet: Majestátní kaple ukrytá v lesích u Domoušic. Vedle ní kdysi bydlel i poustevník

ČTĚTE TAKÉ: Šperky staré 1300 let. Muzeum v Žatci vystavilo unikátní ozdoby, nalezené v Domoušicích

ČTĚTE TAKÉ: Tip na letní výlet: stříbrné jezírko u Nepomyšle. Krása skoro jako ve filmu

(na snímcích: dobrovolní pomocníci obnovují a vylepšují stezku s menhiry na Špičáku při letošních setkáních v květnu a v srpnu. Foto Hana Jakovcová)