Na komínech vlály české vlajky a na věži v premiéře zástava UNESCO

Žatec – Vlajka s emblémem UNESCO poprvé zavlála nad městem Žatcem a připomněla jeho loňské zapsání mezi nejzajímavější památky celosvětového kulturního dědictví. Vlajku vztyčili pořadatelé v sobotu (4.5.) dopoledne na věži Chrámu chmele a piva při příležitosti oslav jarního svátku Chmelfest, který má v Žatci tradici již déle než dvacet let. A to nebylo s vlajkami zdaleka všechno – kromě nápisu a znaku UNESCO vlály totiž ve stejný den na devíti vysokých komínech ještě také prapory s barvami České republiky.

Specialisté komínáři

Na komíny s českými státními vlajkami vylezli „specialisté“ – komínáři z odborného cechu, který vede pedagog z ČVUT. „Cílem bylo zvýraznit význam starých chmelařských tradic a staveb. Komíny na jižním předměstí jsou součástí starých sušáren chmele z 19. století. Právě komíny a technické památky na dřívějším tzv. Pražském předměstí patří mezi prvky žatecké chmelařské krajiny, společně například i s chmelnicemi v okolí a zámkem Stekník, díky kterým bylo město zapsáno na seznam UNESCO. Proto komínáři mávali českými vlajkami, proto jsme i na věži vyvěsili symbol UNESCO, chtěli jsme to při Chmelfestu vše společně oslavit, udělat zajímavý zážitek i všem návštěvníkům,“ vysvětlil Jaroslav Špička, ředitel turistického komplexu Chrám chmele a piva Žatec a dřívější místostarosta Žatce.

Vlajek na komínech bylo devět, desátá byla zástava UNESCO

Komínů s českými vlajkami bylo celkem devět, vyhlídková věž s praporem UNESCO byla „ozdobena“ jako desátá. Vlajkami na komínech se v Žatci sice nemávalo poprvé, neboť komínáři se ve městě objevili již při jiných příležitostech, například pří výročí vzniku samostatného Československa, nicméně jejich účinkování coby součást programu Chmelfestu bylo premiérové. Slavnou premiéru měla i zástava UNESCO na věži Chrámu.

Žatec bude mít i na radnici svůj odbor s názvem UNESCO

Město Žatec, zámek Stekník a okolní unikátní chmelařská krajina a tradice byly zapsány na seznam UNESCO loni v září. Představitelé města s dlouhou historickou tradicí a nemalým významem v českých dějinách o jeho zápis mezi světovou památkovou „elitu“ usilovali předtím déle než deset let, k nominaci, vyjednávání a přípravě všech potřebných dokumentů v Žatci vznikl i speciální tým odborníků, nadšenců a propagátorů. Nyní od léta také na Městském úřadě Žatec i jeden z odborů radnice dostane nový název: je to odbor školství, kultury a UNESCO. Vést by ho měla Michaela Hofmanová, dřívější dlouholetá kastelánka Státního zámku Krásný Dvůr, která uspěla ve výběrovém řízení.

Na světovém seznamu je nyní 17 měst nebo památkových oblastí z ČR

Aktuálně je na seznamu UNESCO z celé ČR zapsáno sedmnáct historických měst nebo památkových oblastí, velmi zajímavých jako místo kulturního dědictví a zdroj zážitků pro turisty: Brno, Český Krumlov, Holašovice, Jizerskohorské bučiny, Kladruby, Kroměříž, Krušnohoří, Kutná Hora, Lázeňský trojúhelník (Karlovy Vary aj.), Lednice, Litomyšl, Olomouc, Praha, Telč, Třebíč, Žatec a Žďár nad Sázavou.

(na snímcích: vztyčování vlajek UNESCO a ČR v Žatci na věž a na komíny. Sobotní Chmelfest byl spojen i s neobvyklou oslavou zápisu do UNESCO. Foto Město Žatec a Chrám chmele a piva Žatec)