Více než 300 lidí se utopilo během jediné noci. Výstava o katastrofě na Podbořansku a Žatecku nyní začne v Lounech
Louny, Žatecko, Podbořansko – Pobořené domy, propadlé stropy a střechy, nosné trámy poseté na hromadách po okolí a přelámané jako sirky – tak vypadala krajina na Podbořansku a Žatecku v povodí říčky Blšanky po prudké záplavové vlně před 150 lety, v květnu 1872. Jak místa vyhlížela po tragické události, dokumentují četné obrázky kreslířů spolupracujících s novinami tehdejší doby (fotografie jako obor byla tehdy ještě silně v plenkách a masově se nevyužívala). „Velká voda přišla náhle uprostřed noci, přepadla lidi ve spánku, ochromila hospodářská zvířata, místnosti byly během chvíle zatopené až po strop. Kdo se včas neprobudil nebo nedokázal vylézt co nejvýše na půdu, aby několik hodin udržel alespoň hlavu nad hladinou zuřícího živlu, utopil se,“ vyplývá ze svědectví publikovaných z pera několika tehdejších redakcí.
Lidé se utopili v okolí Blšanky, Střely a Berounky
Při tragických bleskových záplavách zahynulo jenom na Žatecku a Podbořansku více než 230 lidí, dalších zhruba sto obětí se utopilo také na Rakovnicku a Plzeňsku, kde se kvůli stejným prudkým lokálním přívalovým srážkám rozvodnily i Střela a Berounka. Byla to největší přírodní katastrofa v okrese Louny za posledních nejméně 500 let. Události se nyní bude věnovat putovní výstava s názvem 150 let od povodně na Blšance, která začne v úterý 10. ledna v Oblastním muzeu v Lounech. Připravena byla ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem. Minulý rok ji mohli vidět zájemci také v Žatci a následně v Podbořanech.
Výstava v Lounech začíná v úterý a potrvá do konce února
Vernisáž nové výstavy v Lounech proběhne v úterý od 17 hodin, pro návštěvníky pak budou zajímavé informace a dokumenty o přírodní katastrofě, která postihla náš region, k dispozici v muzeu až do 26. února. Oblastní muzeum v Lounech je pro návštěvníky otevřeno každý týden vždy od úterý do neděle.
(na snímku nahoře: dobový obrázek po tragické povodní v roce 1872. Foto Obecní úřad Libořice)
ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: lesy připomínaly dějiště války. Zabitý hajný má pomníček v Žerotíně